Anita Włodarczyk ustanowiła rekord świata w rzucie młotem kobiet

5 września 2016

Podczas lekkoatletycznego Memoriału Kamili Skolimowskiej, który odbył się 28 sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie, Anita Włodarczyk rzuciła młotem na odległość 82 m 98 cm. Tym samym ustanowiła rekord świata w rzucie młotem kobiet.

 

Poprzedni rekord w tej dyscyplinie, również należący do Anity Włodarczyk, wynosił 82 m 29 cm. Został ustanowiony podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, 15 sierpnia 2016 r. Polka znacząco wyprzedza w rankingu światowym wszystkie pozostałe zawodniczki. Najlepsza z nich, Betty Heidler (Niemcy) rzuciła młotem na odległość 79 m 42 cm (21 maja 2011 roku). Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro kolejna zawodniczka, Zhang Wenxiu (Chiny) uzyskała wynik 76 m 75 cm.

 

Konkurencja polega na rzucie kulą, do której jest przytwierdzona stalowa linka z uchwytem, o łącznej masie 4 kg (kobiety). Trzymając uchwyt linki dwoma rękoma, zawodnik wykonuje co najmniej trzy obroty całego ciała. Prostuje ramiona i jednocześnie puszcza uchwyt. Młot wylatuje z prędkością początkową ok. 30 m/s.

 

Zawodnicy rzucają z wnętrza obręczy o średnicy 2 m 135 mm. Przekroczenie lub nadepnięcie na krawędź obręczy unieważnia wynik uzyskany w danej próbie. Po trzech próbach, do dalszej rywalizacji zostaje dopuszczonych ośmiu najlepszych zawodników. Każdemu z nich przysługują kolejne 3 próby. Stanowisko rzutowe jest otoczone siatką ochronną, otwartą na pole rzutów.

 

W zawodach na Stadionie Narodowym rywalizowali także mężczyźni. W rzucie młotem zwyciężył Paweł Fajdek, z wynikiem 82 m 47 cm. Był to wynik gorszy od uzyskanego w rywalizacji pań, ale młot, jakim rzucają mężczyźni jest cięższy. Waży 7,26 kg. Kolejny z zawodników, Wojciech Nowicki, uzyskał 76 m 58 cm. Rekord świata w rzucie młotem mężczyzn wynosi 86 m 74 cm. Ustanowił go Jurij Siedych (ZSRR) podczas mistrzostw Europy w Stuttgarcie, 30 sierpnia 1986 r.

 

Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej został zorganizowany po raz siódmy. Honorowy patronat nad imprezą sprawował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Nagrody wręczał zwycięzcom minister sportu i turystyki, Witold Bańka.

 

Na trybunach Stadionu Narodowego było obecnych ok. 25 tys. osób. Wstęp na zawody lekkoatletyczne był bezpłatny.

Tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski, www.ttg.news


POWIĄZANE

Komisja Europejska za mało zrobiła, by ograniczyć marnowanie żywności w Unii Eur...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa porozumiała się Microsoftem, d...

Podsekretarz Stanu Rafał Romanowski wizytował 17 stycznia br. nowo przejętą szko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę