aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ARiMR: limit pomocy dla sadowników wyczerpany w jeden dzień

23 stycznia 2018
ARiMR: limit pomocy dla sadowników wyczerpany w jeden dzień

Tylko jeden dzień trwał nabór oświadczeń od rolników chcących wycofać z rynku owoce w zamian za unijne rekompensaty. Zainteresowanie było tak duże, że współczynnik wycofania określono na 0,09, czyli tylko co dziesiąte jabłko może trafić na cele charytatywne za unijne pieniądze.

Rolnicy w tym roku po raz pierwszy składali powiadomienie w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wcześniej zajmowała się tym Agencja Rynku Rolnego.

"W Mazowieckim Oddziale Regionalnym ARiMR przyjęliśmy ok. 3 tys. 387 powiadomień. W województwie mazowieckim było największe zainteresowanie w Polsce. Wpłynęło więcej powiadomień niż w pozostałych województwach razem” - powiedziała PAP dyrektor Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR Beata Kalinowska.

Komisja Europejska ramach mechanizmu tzw. wycofania owoców z rynku przyznała Polsce limit 77,5 tys. ton dla jabłek i gruszek. Mechanizm polega na tym, że sadownicy przekazują owoce (jabłka lub gruszki) na cele charytatywne w zamian za unijne rekompensaty. Chodzi o zmniejszenie podaży rynkowej i pomoc sadownikom w sprzedaży nadwyżek owoców.

Rekompensata za bezpłatne dostarczenie jabłek dla organizacji charytatywnych wynosi 16,98 euro za 100 kg, do tego dochodzą pieniądze za pakowanie produktów i ich transport. Wycofane owoce np. przekazywane ubogim muszą spełniać wymagania jakości handlowej.

Tak duże zainteresowanie sadowników można tłumaczyć trudną sytuacją na rynku - powiedział PAP prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Jak mówił, ceny skupu są dosyć niskie (ok. 70 gr/kg), trudno jest sprzedać jabłka, które są dobrej jakości, ale mniej wybarwione.

To kolejny rok unijnego programu pomocy dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo. Polska była największym w UE eksporterem jabłek do Rosji i stąd poniesione straty był największe. W 2013 r. Polska sprzedała to tego kraju 740 tys. ton jabłek. Rosja wprowadziła embargo na import żywności z UE w sierpniu 2014 r., w 2017 r. zostało ono przedłużone do końca 2018 r.

Polska jest największym producentem jabłek w Europie. W 2017 r. zbiory oceniono na 3 mln ton i były o ok. 30 proc. niższe niż rok wcześniej.

 

Anna Wysoczańska, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę