aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

BGK nawiązał współpracę z bawarskim bankiem

29 sierpnia 2019
BGK nawiązał współpracę z bawarskim bankiem

Polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność w Bawarii będą mogli łatwiej ubiegać się o środki na inwestycje i rozwój swoich biznesów. Bank Gospodarstwa Krajowego BGK nawiązał współpracę z bawarskim bankiem rozwoju LfA Förderbank Bayern. Potwierdzili to przedstawiciele regionalnego banku rozwoju LfA Förderbank Bayern na spotkaniu z zarządem Banku Gospodarstwa Krajowego. Nawiązanie relacji z LfA to efekt pracy przedstawicielstwa BGK w Niemczech, które rozpoczęło działalność w maju br.

Dla polskich przedsiębiorców prowadzących działalność w Bawarii lub planujących ekspansję w tej części Niemiec, rozpoczęcie współpracy między BGK i LfA otwiera nową drogę korzystania z oferty regionalnego banku rozwoju. Będą się oni mogli ubiegać m.in. o gwarancje, poręczenia, atrakcyjne refinansowanie, czy dopłaty do odsetek kredytowych. LfA może także uczestniczyć w realizacji projektów inwestycyjnych w formie kredytów konsorcjalnych.
Zadaniem LfA Förderbank Bayern jest wspieranie gospodarki bawarskiej. Bank koncentruje swoją działalność na wspieraniu średnich firm, gmin, a także przedsiębiorstw inwestujących w innowacje, działających w branżach energetycznej i ochrony środowiska.

W spotkaniu w centrali LfA w Monachium, które odbyło się w sierpniu, wzięli udział: Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu BGK, Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK oraz Krzysztof Kamola, przedstawiciel BGK we Frankfurcie nad Menem. Bawarski bank reprezentowali jego prezesi – dr Otto Beierl, Hans Peter Göttler oraz dyrektor Thomas Kraft.
– Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera rodzime firmy w kraju i na rynkach zewnętrznych. Ważnym elementem dbania o polskich przedsiębiorców za granicą jest wzmacnianie relacji z lokalnymi instytucjami finansowymi. LfA to bawarski regionalny bank rozwoju, jedna z największych tego typu instytucji w Niemczech. Otwartość naszych partnerów i gotowość wspierania polskich firm w tej części Europy rozpoczynają nowy, ważny etap w naszych relacjach – mówi Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Znaczenie nawiązania relacji między instytucjami podkreśla także dr Otto Beierl, prezes zarządu LfA Förderbank Bayern – Polska jest jednym z najważniejszych zagranicznych partnerów handlowych Bawarii w Unii Europejskiej. Nasz region zyskuje na znaczeniu jako atrakcyjna lokalizacja dla polskich przedsiębiorców. Do tej pory około 30 firm utworzyło filię lub zakład produkcyjny w Wolnym Państwie Bawarii. Z niecierpliwością oczekujemy na wsparcie projektów, wpisujących się w charakter i misję naszego banku, również we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Partnerstwo jest efektem działania przedstawicielstwa zagranicznego BGK we Frankfurcie nad Menem, które działa od maja 2019 r. i jest drugim, zaraz po Brukseli, przedstawicielstwem banku. Jego celem jest promocja działalności BGK na rynku niemieckim, wspieranie polskich firm w ekspansji zagranicznej, a także pogłębianie relacji z innymi instytucjami finansowymi, w tym z regionalnymi bankami rozwoju.
– Tworzenie sieci przedstawicielstw zagranicznych BGK jest istotnym wzmocnieniem obecności Polski na rynkach zewnętrznych. Już dziś BGK wraz ze swoimi klientami obecny jest w 67 krajach na 6 kontynentach – zaznaczył Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest reprezentowany w Niemczech przez Krzysztofa Kamolę, dyrektor ds. relacji międzynarodowych we Frankfurcie nad Menem. – Cieszymy się, że już w trakcie pierwszych trzech miesięcy działania przedstawicielstwa BGK w Niemczech, nawiązaliśmy tak dobre relacje z LfA Förderbank Bayern. Najważniejsze jest to, że ta współpraca może przełożyć się na realne wsparcie dla polskich przedsiębiorców. Bawaria cieszy się dużym zainteresowaniem polskich eksporterów i potencjalnych inwestorów dokonujących ekspansji w Niemczech – mówi Krzysztof Kamola.
W kolejnych miesiącach bank planuje otwarcie zagranicznych przedstawicielstw w Londynie i Waszyngtonie. W dalszej perspektywie rozważa także stałą obecność w Nowym Jorku i Singapurze.
***

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne - pierwsze z nich uruchomił w Brukseli. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.


POWIĄZANE

jak NGT mogą wesprzeć polskie rolnictwo w kierunku zrównoważonego rozwoju i konk...

Wczoraj,na Jasnej Górze, odbyły się niezwykle podniosłe uroczystości związane z ...

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę