aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

BGK rozszerza wsparcie dla rolników i przetwórców – zmiany w Funduszu Gwarancji Rolnych

13 sierpnia 2020
BGK rozszerza wsparcie dla rolników i przetwórców – zmiany w Funduszu Gwarancji Rolnych

Bank Gospodarstwa Krajowego rozszerza wsparcie dla rolników i przetwórców rolno-spożywczych udzielane w formie gwarancji spłaty kredytu z Funduszu Gwarancji Rolnych (FGR). Zmiany są jednym z elementów pakietu pomocowego BGK dla polskich przedsiębiorców i mają ograniczyć negatywne skutki pandemii COVID-19.

 
Fundusz Gwarancji Rolnych jest pierwszym na rynku funduszem gwarancyjnym BGK dostępnym dla całego sektora rolnego - zarówno dla przetwórców rolno-spożywczego, jak i po raz pierwszy dla producentów , czyli rolników. Rozszerzamy program m.in. o dopłaty do odsetek oraz wydłużamy okres gwarancji, dzięki czemu rolnicy mogą uzyskać tańszy kredyt i na lepszych warunkach. Zmiany w Funduszu Gwarancji Rolnych są kolejnym działaniem BGK, którego celem jest pomoc polskim przedsiębiorcom w dobie epidemii” – powiedział członek zarządu BGK Tomasz Robaczyński.
 
Fundusz Gwarancji Rolnych wspiera mikro-, małych i średnich przedsiębiorców z branży rolnej i zapewnia prostszy dostęp do finansowania. Zmiany w programie FGR umożliwią uzyskanie gwarancji na kredyty obrotowe oraz dopłat do oprocentowania, co ułatwi klientom utrzymanie płynności finansowej.
Nowe warunki umożliwią:
  • objęcie gwarancją kredytu obrotowego nieodnawialnego, który nie jest powiązany z inwestycją wspieraną z EFRROW (Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich) na okres 51 miesięcy,
  • zabezpieczenie gwarancją spłaty kredytu obrotowego odnawialnego (w tym kredytu w rachunku bieżącym) na okres 39 miesięcy,  podczas jego odnowienia, podwyższenia limitu lub zawierania nowej umowy kredytowej,
  • otrzymanie dopłaty do oprocentowania kredytu obrotowego na okres do 12 miesięcy w wysokości 2 pkt. proc. w skali roku, który zostanie objęty tą gwarancją do 31.12.2020 r.
gwarancje tarcza2.png
 
Rolnicy będą mogli ubiegać się o kredyt obrotowy   na prostszych zasadach – bez konieczności składania w banku kredytującym dokumentów finansowych czy planu projektu.
 
Bez zmian pozostają inne warunki udzielania gwarancji z FGR, m.in. dotyczące zabezpieczenia do 80% kwoty niespłaconego kapitału kredytu oraz dotyczące maksymalnej kwoty gwarancji, która wynosi 5 mln zł dla rolników lub 10 mln zł dla przetwórców.
 
Więcej informacji o gwarancji oraz dopłacie z Funduszu Gwarancji Rolnych, a także lista banków, w których można złożyć wniosek o gwarancji znajduje się na stronie BGK.
 
 

Biuro prasowe BGK


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę