Advertisement

Białystok: sąd rozważa, czy można zawiesić karę za próbę podpalenia biura ARiMR

17 października 2016
Białystok: sąd rozważa, czy można zawiesić karę za próbę podpalenia biura ARiMR
PAP / Waldemar Deska

Sąd Okręgowy w Białymstoku ma rozstrzygnąć czy można zawiesić karę mężczyźnie, który w desperacji spowodowanej trudnościami finansowymi gospodarstwa, próbował podpalić biuro jednej z agencji rolnych w Bielsku Podlaskim. Wyrok sądu I instancji to rok więzienia.

W piątek zakończył się proces odwoławczy; orzeczenie ma zostać ogłoszone pod koniec października.

Zdarzenie miało miejsce jesienią ub. roku. 53-letni mężczyzna próbował podpalić benzyną i groził wysadzeniem przy użyciu butli z gazem, terenowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bielsku Podlaskim. Przebywało w nim wtedy ok. 30 osób.

Zanim mężczyzna wszedł do środka, podpalił samochód którym przyjechał. W budynku rozlewał benzynę i rozpylał (także na ludzi) łatwopalny aerozol, odkręcił zawór butli z gazem i groził, trzymając w ręce zapalniczkę.

Wezwano strażaków i policjantów, którym udało się obezwładnić desperata.

Prokuratura postawiła mu zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru i wybuchu zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób. Motywem działania rolnika miały być trudności finansowe, które nie były związane z ARiMR, a z koniecznością zapłaty przez niego kilkunastu tys. zł kary firmie, wobec której nie wywiązał się z umowy na dostarczanie mleka, bo zmienił odbiorcę. Podejrzany spędził w areszcie 7 miesięcy.

Jednocześnie biegli ocenili, że w chwili czynu mężczyzna (zmagający się z depresją) miał, w stopniu znacznym, ograniczoną zdolność kierowania swoim postępowaniem.

Sąd w Bielsku Podlaskim skazał go w maju na rok więzienia bez zawieszenia, jednocześnie na poczet tej kary zaliczając 7 miesięcy tymczasowego aresztu - co oznaczałoby konieczność odsiedzenia jeszcze 5 miesięcy (możliwe byłoby ubieganie się o warunkowe przedterminowe zwolnienie - PAP).

Apelację złożył obrońca mec. Wojciech Wojno, który chce zawieszenia wykonania kary, ewentualnie uchylenia wyroku 53-latkowi. Prosił, by "dać mu szansę", zapewniał że jego klient "nie chciał nikomu zrobić krzywdy". Jak podkreślał, mężczyzna sam zakręcił butlę z gazem, rozlał jedynie niewielką ilość benzyny, a do ludzi krzyczał, by wyszli z budynku i by natychmiast powiadomili policję. "Zasługuje na karę sprawiedliwą. On wie, że zrobił źle, ma tego pełną świadomość. Ale, z drugiej strony, ten człowiek w ten sposób wołał o pomoc" - mówił obrońca.

W ocenie adwokata oskarżony, który nigdy nie był karany, tak naprawdę nie miał zamiaru podpalenia biura ARiMR, "dobrowolnie starał się zapobiec skutkowi", a jego działania powinny być kwalifikowane nie jako podpalenie, lecz usiłowanie podpalenia.

Marek Winnicki z Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe chciał utrzymania kary roku więzienia bez zawieszenia. Nie zgodził się z oceną, iż można mówić jedynie o usiłowaniu. Mówił, że działania oskarżonego były zaplanowane, a potem "metodycznie" realizowane.

"Było bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia w postaci pożaru lub wybuchu (...) Zachowanie oskarżonego skierowane było wobec osób, które w żaden sposób z jego sytuacją związku nie mają, w żaden sposób nie przyczyniły się do jego trudnej sytuacji materialnej" - mówił prokurator. Dodał, że karę trudno uznać za rażąco surową, jak twierdzi obrona.

Sam rolnik w swoim ostatnim słowie przepraszał pracowników ARiMR z Bielska Podlaskiego, strażaków i policjantów. Kilka razy powtórzył, że nikogo nie chciał skrzywdzić. Mówił, że nie planował tego tygodniami, działał pod wpływem chwili. "Chciałem tylko zaprotestować przeciwko sytuacji, która jest w rolnictwie" - mówił.

Dodał, że wcześniej jeździł na protesty rolnicze do Warszawy, uczestniczył w blokadach ale "nie przyniosło to skutku". Powiedział, że to co zrobił, było jego "ostatnim krzykiem". "Czas spędzony w areszcie wiele mnie nauczył i wiem, że źle zrobiłem" - mówił.

(PAP)


POWIĄZANE

Polska od miesięcy nie przedstawiła planów dot. środków ochrony w związku ASF, d...

W dniu 21 kwietnia 2017 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów...

Prezydent USA Donald Trump podpisał we wtorek rozporządzenie wykonawcze dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę