aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bioasekuracja dla gospodarstw

30 grudnia 2016
Bioasekuracja dla gospodarstw

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wniosek z IV Posiedzenia Rady do Spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR zwrócił się w dniu 21 listopada 2016 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wsparcie działań bioasekuracji dla gospodarstw położonych w regionach wolnych od ASF.

W odpowiedzi na wniosek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje co następuje:

"W chwili obecnej trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie utrzymywania zwierząt gospodarskich, w celu umieszczenia na rynku tych zwierząt lub produktów pochodzących z tych zwierząt lub od tych zwierząt. Przedmiotowy projekt rozporządzenia znajduje się jeszcze w fazie projektowania w związku z czym nie mogę wskazać ostatecznych rozstrzygnięć.

Informuję również, że w dniu 9 grudnia 2016 roku Komisja Europejska przyjęła zaproponowaną przez Polskę zmianę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, polegającą na dodaniu inwestycji ograniczających możliwość rozszerzenia się afrykańskiego pomoru świń. Operacje te będą realizowane jako operacje typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej", w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Obecnie trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczącego warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach ww. instrumentu wsparcia. Planuje się skierowanie przedmiotowego projektu do konsultacji społecznych na początku 2017 roku.

Beneficjentem wsparcia będą rolnicy prowadzący działalność rolniczą na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, czyli na obszarach wskazanych w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE tj. obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami oraz obszarze zagrożenia. Współfinansowaniem objęte będą koszty ogrodzeń i niecek do dezynfekcji. Poziom pomocy będzie wynosić maksymalnie 80% kosztów inwestycji kwalifikującej się do wsparcia.

Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi, w okresie realizacji PROW 2014-2020, nie będzie mogła przekroczyć 100 000 zł. Ze względu na ograniczony budżet programu nie przewiduje się objęcia pomocą rolników prowadzących działalność poza obszarami wyznaczonymi w związku z zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń."

krir.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę