aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ceny drobiu wspierane przez silny popyt eksportowy

23 września 2019
Ceny drobiu wspierane przez silny popyt eksportowy

Realizuje się nasz scenariusz, zgodnie z którym gwałtowny wzrost światowych cen wieprzowiny ze względu na znaczące straty pogłowiu świń w Azji Południowo-Wschodniej będzie oddziaływał w kierunku zwiększenia światowego popytu na inne gatunki mięsa, w szczególności drób.

Z silnym popytem na drób mamy do czynienia na rynkach zagranicznych, jak również na rynku krajowym. Przy wysokim wykorzystaniu mocy wytwórczych w polskim sektorze drobiarskim jest to czynnik oddziałujący w kierunku wzrostu cen. W konsekwencji podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą cena drobiu w Polsce w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w wyraźnym trendzie wzrostowym.

W okresie I-V 2019 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zwiększyła się o 14,5% r/r wobec wzrostu o 24,9% w analogicznym okresie 2018 r. Głównym źródłem wzrostu wartości polskiego eksportu była większa sprzedaż do Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz RPA. Na uwagę zasługuje także wyraźne przyspieszenie polskiego eksportu do Chin (+682% r/r), co stanowi wsparcie dla scenariusza zakładającego silne zwiększenie polskiego eksportu drobiu do krajów Azji Południowo-Wschodniej ze względu na pogłębiający się w nich deficyt mięsa będący skutkiem ASF (por. AGROmapa z 19.06.2019). Cena skupu drobiu wyniosła w lipcu 4,04 zł/kg (+2,8% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 1,41 zł/kg (+1,1% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w lipcu 2,86 wobec 2,81 przed rokiem, wskazując na nieznaczny wzrost opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na światowym oraz krajowym rynku drobiu prognozujemy, że cena skupu drobiu na koniec 2019 r. wyniesie ok. 3,85 zł/kg oraz 3,95 zł/kg na koniec 2020 r.

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia ze stabilizacją cen jaj, a one same kształtują się na poziomie zgodnym ze średnią wieloletnią. Wskazuje to, że po odnotowanych w ostatnich latach szokach podażowych związanych z wykryciem fipronilu w jajach z Europy Zachodniej, a także późniejszym nadmiernym zwiększeniem podaży w reakcji na przejściowy silny wzrost opłacalności produkcji, polski rynek jaj powrócił do równowagi. Uważamy, że w kolejnych kwartałach przestrzeń dla wyraźnego wzrostu cen jaj pozostaje ograniczona ze względu na utrzymujący się słaby popyt eksportowy.

W okresie I-V 2019 r. wartość polskiego eksportu jaj spadła o 5,0% r/r wobec wzrostu o 30,5% w analogicznym okresie 2018 r. Cena skupu jaj klasy M w lipcu wyniosła 31,40 zł/100 sztuk (+15,4% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla niosek wyniosła 1,23 zł/kg (+2,0% r/r). W konsekwencji w lipcu relacja cen 100 jaj/pasza ukształtowała się na poziomie 25,45 wobec 22,49 przed rokiem. Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj prognozujemy, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2019 r. wyniesie ok. 32 zł/100 sztuk oraz ok. 33 zł/100 sztuk na koniec 2020 r.

 

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę