aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ceny OMP w UE wciąż poniżej ceny interwencyjnej

5 maja 2016
Ceny OMP w UE wciąż  poniżej ceny interwencyjnej

Spadkowa tendencja cen OMP w UE wyhamowała i dnia 17 kwietnia 2016 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,65 EUR/kg, była zatem o 1,64% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o 16,4% niższym niż w analogicznym czasie 2015 r.).

W analizowanym okresie nieco dynamiczniej niż przeciętnie w UE zmieniały się ceny OMP na rynku polskim gdzie osiągnęły pułap 1,64 EUR/kg, czyli o ok. 13,2% niższy niż przed rokiem (+1,86% w skali miesięcznej). W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek z 7,59 PLN/kg do 7,02 PLN/kg.

Minimalnie niższe niż w Polsce ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. W połowie kwietnia 2016 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 1,62 EUR/kg (tu była to stabilizacja w skali miesięcznej). W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano niższą cenę OMP niż w Niemczech (1,61 EUR/kg), co było o 0,6% niższą stawką niż przed miesiącem. Obserwowana na przełomie marca i kwietnia stabilizacja cen związana była z  funkcjonowaniem skupu interwencyjnego po stałej kwocie 1,698 EUR/kg oraz skupem na drodze przetargów (po 31 marca, gdy został wyczerpany interwencyjny limit skupu OMP).

Od dnia 20 kwietnia zwiększono limity ilościowe na zakup OMP w ramach skupu interwencyjnego i tym  samym zamknięto procedurę przetargową. Zwiększenie limitów przyczyni się do wyhamowania tendencji spadkowej, ale wątpliwym jest, aby ceny OMP w najbliższym czasie wzrosły ponad próg interwencyjny. Presję na ceny przetworów mlecznych w UE wciąż wywiera ograniczony popyt z Chin i przedłużone rosyjskie embargo.

Dnia 17 kwietnia 2016 roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio o 2,65% poniżej progu interwencyjnego, osiągając przy tym pułap o 7,3%  wyższy  niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii) do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe.

Na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, zwyżkujące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się obecnie na poziomie o 10,7% niższym niż średnia we Wspólnocie (wynosząc w połowie kwietnia w przeliczeniu 1,48 EUR/kg). Na rynkach UE w kwietniu wciąż spadały średnie ważone ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP). W dniu 17 kwietnia bieżącego roku średnie ważone ceny PMP w UE osiągnęły poziom 1,91 EUR/kg. Stawki te były o 28% niższe od cen z analogicznego okresu 2015 r. i o 4,01% niższe niż przed miesiącem.

W Niemczech notowania PMP osiągnęły poziom 1,91 EUR/kg (o 2,81% niższy niż przed miesiącem), w Holandii odnotowano 3,9% spadek do 1,72 EUR/kg. W Polsce natomiast w analizowanym okresie ceny OMP spadły w skali miesięcznej o 9,85% do 1,96 EUR/kg.

Zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) nr 1336/2014 z dnia 16 grudnia 2014 r., ustanawiającym tymczasowe nadzwyczajne środki w sektorze mleka i przetworów mlecznych już od dnia 1 stycznia 2015 r. został uruchomiony skup interwencyjny masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Poziom cen interwencyjnych wynosi dla odtłuszczonego mleka w  proszku 169,80 EUR/100kg.

Na koniec 2015 roku w ramach publicznej interwencji składowano 40,28 tys. ton OMP (w Belgii, Irlandii, na Litwie w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Finlandii i Łotwie), a od 1 stycznia 2016 r. do 31 marca 2016 roku w ramach publicznej interwencji składowano 109 tys. ton OMP (w Belgii, Czechach,  Irlandii, Estonii, Hiszpanii, na Litwie w Polsce, Francji,  Wielkiej Brytanii, Niemczech, Finlandii i Łotwie).
Natomiast w ramach programu prywatnego magazynowania (PSA), w 2015 roku do składów dostarczono 52,06 tys. ton OMP, a w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku 18,75 tys. ton. Program ten największą popularnością cieszy się w Niemczech, Belgii i Holandii. Pomimo niskich cen OMP, jakie obserwowane są w UE w bieżącym roku, przetwórnie zwiększają produkcję.

Z najnowszych danych KE wynika, że w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2016 roku we Wspólnocie wyprodukowano o 17,3% więcej mleka w proszku niż w analogicznym przedziale czasowym 2015 r. (w Polsce odnotowano 4,2% zwyżki). Mniej dynamicznie rozwijał się w tym okresie eksport poza UE.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2016 roku poza granice Wspólnoty wyeksportowano o 4% OMP więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku (122,6  tys. ton). Z Polski poza UE w okresie tym wywieziono 9,9 tys. ton OMP wobec 6,7 tys. ton sprzed roku.

AB FAMMU/FAPA na podstawie danych MR, AMI ZMB, DairyCo


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę