aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ceny skupu mleka już blisko szczytu

16 grudnia 2022
Ceny skupu mleka już blisko szczytu

W ostatnich miesiącach można zaobserwować dychotomię na unijnym rynku mleka. Z jednej strony obniżają się ceny odtłuszczonego mleka w proszku, pełnego mleka w proszku, masła i serwatki. Z drugiej strony silnie rosną ceny serów, które wyznaczają nowe historyczne maksima. Jednocześnie nadal utrzymuje się wysoka dysproporcja pomiędzy cenami tłuszczu mlecznego i białka odzwierciedlana różnicą pomiędzy cenami masła i odtłuszczonego mleka w proszku, niemniej w ostatnich miesiącach przestała się ona pogłębiać. W III kw. 2022 r. produkcja mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych (UE, Nowa Zelandia, USA, Australia i Argentyna) zwiększyła się o 0,1% r/r wobec spadku o 1,2% w II kw.

Ożywienie produkcji mleka obserwowane jest w USA, UE oraz w Argentynie, podczas gdy w Nowej Zelandii i USA mamy do czynienia z jej spadkiem. Rosnąca w ostatnich miesiącach podaż mleka jest odpowiedzią na relatywnie wysoką opłacalność jego produkcji w poprzednich kwartałach, mimo utrzymującej się silnej presji kosztowej. Mimo to w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2022 r. dostawy mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych obniżyły się o 0,8% r/r.

Ze względu wzrost zakażeń COVID-19 w Chinach i wprowadzane z tego powodu restrykcje administracyjne popyt na produkty mleczne w tym kraju jest wyraźnie niższy niż przed rokiem. Choć popyt z innych kierunków pozostaje silny to nie jest on w stanie skompensować mniejszych zakupów ze strony Chin. W konsekwencji w ostatnich kwartałach obserwowane jest osłabienie światowego popytu na produkty mleczne. Uwzględniając pogorszające się perspektywy wzrostu gospodarczego na świecie i obniżającą się siłę nabywczą gospodarstw domowych ze względu na wysoką inflację, w kolejnych kwartałach oczekujemy dalszego osłabienia światowego popytu na produkty mleczne, obserwowanego również na wewnętrznym rynku UE.

Uwzględniając pierwsze oznaki ożywienia produkcji mleka wśród głównych eksporterów produktów
mlecznych, a także słabnący światowy popyt na produkty mleczne uważamy, że jesteśmy blisko punktu
zwrotnego na globalnym rynku mleka. Jest to spójne z naszym komunikowanym od roku scenariuszem,
zgodnie z którym w I kw. 2023 r. nastąpi punkt zwrotny w cyklu na światowym rynku mleka (por. m.in.
AGROmapa z 10.12.2021).
W konsekwencji prognozujemy, że w grudniu br. cena skupu mleka osiągnie swoje maksimum, po czym będzie kształtować się w łagodnym trendzie spadkowym w ślad za obniżającymi się cenami produktów mlecznych.
Tym samym prognozujemy, że na koniec 2022 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 275 zł/hl, a na koniec 2023 r. ok. 230 zł/hl. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza cen zarówno na światowym jak i polskim rynku mleka jest kształtowanie się warunków pogodowych wśród największych eksporterów produktów mlecznych, a także zmiany w polityce Chin dotyczącej zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 w tym kraju.

źródło: AGROmapa Crédit Agricole


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę