aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Copa - Cogeca: "Komisja Europejska powinna działać szybko w zakresie nowych technik genomowych, ponieważ czas ucieka".

5 maja 2021
Copa - Cogeca:  "Komisja Europejska powinna działać szybko w zakresie nowych technik genomowych, ponieważ czas ucieka".

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują główne wnioski badania dotyczącego nowych technik genomowych, przeprowadzonego przez Komisję Europejską na wniosek Rady Europejskiej z 2019 r. Sprawozdanie wnosi jasną naukową perspektywę do ważnej debaty, zwłaszcza w odniesieniu do ambitnych celów wyznaczonych przez strategię od pola do stołu. Nowe techniki genomowe niosą ze sobą rzeczywiste i konkretne narzędzia, które pomogą znaleźć rozwiązania w kontekście aktualnych i przyszłych wyzwań związanych z klimatem, środowiskiem i bezpieczeństwem żywnościowym, z którymi zmierzamy się w Unii Europejskiej. Jeżeli Komisja chce zachować spójność, powinna działać szybko, aby nadążyć za konkurencją i ukończyć wdrożenie Zielonego Ładu na czas.

Wnioski z badania dotyczącego nowych technik genomowych, które opublikowała 29. kwietnia Komisja Europejska są jasne. Po pierwsze, badanie zmienia decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i przyjmuje w tej kwestii rzeczowe podejście opierające się na nauce, którego brakowało w poprzednim orzeczeniu. Według Komisji Europejskiej potencjał drzemiący w nowych technikach przyczyni się do budowania zrównoważonego systemu żywnościowego, który uwzględni odmiany odporne na choroby i zmiany klimatu oraz zapewni przystępne cenowo rozwiązania dla rolników i konsumentów. Komisja uznała również, że nowe techniki nie mogą być rozpatrywane w ramach tych samych 20-letnich ram, które zostały wyznaczone dla GMO.

Jak stwierdził pan Gunnar Kofoed, przewodniczy grupy roboczej „Nasiona” Copa-Cogeca: „Uważamy, że badanie Komisji jest przełomowe dla rolników i spółdzielni rolnych. Jak wielu moich kolegów jestem przekonany, że będziemy mogli osiągnąć niektóre z zamierzeń Zielonego Ładu dzięki dostępowi do prostych, precyzyjnych technik mutagenezy w UE. Rolnicy są gotowi zobowiązać się do osiągania celów wyznaczonych przez Komisję Europejską, ponieważ to nas jako pierwszych dotkną skutki zmian klimatu”.

Odnosząc się do kolejnych kroków przedstawionych przez Komisję w związku z opublikowaniem badania, pan Kofoed powiedział: „Powinniśmy być realistami. Badanie jest dopiero pierwszym krokiem podjętym po latach rozmów. Komisja planuje teraz uruchomić proces konsultacji oraz przeprowadzić ocenę skutków w tym zakresie. Do tego potrzeba czasu. Nie będziemy w stanie go nadrobić, jeżeli weźmiemy pod uwagę międzynarodową konkurencję i postępy poczynione w kwestii Zielonego Ładu. Koniec końców, to rolnicy poniosą konsekwencje wynikające z niezdecydowania. Wzywam Komisję do szybszego i większego zaangażowania, jeżeli wierzy w wyniki swojego własnego sprawozdania".

Copa i Cogeca zgadzają się z wynikami badania Komisji jeżeli chodzi o to, że nowe techniki genomowe stanowią bardzo zróżnicowany zestaw technik i mogą osiągnąć różne rezultaty. Niektórych produktów pochodzenia roślinnego wytworzonych z wykorzystaniem nowych technik genomowych nie sposób odróżnić od roślin hodowanych w sposób konwencjonalny. Dlatego zważając na presję czasu, wzywamy Komisję, Radę i Parlament Europejski do wprowadzenia potrzebnych, drobnych zmian regulacyjnych odnośnie wyraźnie określonych, precyzyjnych technik hodowli, aby poczynić szybkie postępy w dziedzinie hodowli roślin na poziomie europejskim. W ten sposób możemy stawić czoła zmianom klimatu.

1 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_1985

2 https://copa-cogeca.eu/Archive/Download?id=3885988&fmt=pdf



Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Producenci piwa mierzą się w ostatnich latach z ogromną liczbą wyzwań związanych...

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

Oczywiste jest, że organizacja imprez okolicznościowych, jak wesela, święta czy ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę