Advertisement

Copa i Cogeca: apel o wprowadzenie w UE przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki handlowe

13 września 2016
Copa i Cogeca: apel o wprowadzenie w UE przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki handlowe

Przed spotkaniem ministrów rolnictwa UE, Copa i Cogeca apelują o wprowadzenie w UE przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki handlowe w łańcuchu żywnościowym.

Przed nieformalnym spotkaniem ministrów rolnictwa UE, które odbędzie się w Bratysławie w przyszłym tygodniu, Copa i Cogeca wystosowały apel o wprowadzenie w UE przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki handlowe w łańcuchu żywnościowym i zapewniających godziwe dochody producentom.

Sekretarz generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział „Dochody rolników w całej UE nieustannie spadają. Ceny skupu często nie pokrywają nawet kosztów produkcji. Potrzebujemy uczciwego, przejrzystego i prawidłowo funkcjonującego łańcucha dostaw. Naszym zdaniem będzie on korzystny dla rolników, przetwórców, dystrybutorów, a przede wszystkim dla konsumentów. Tylko w ten sposób można zapewnić zrównoważoność sektora rolnego”.

Nakreślając sposoby na poprawę sytuacji powiedział „Potrzebujemy umów między producentami, przetwórcami i handlowcami i ich egzekwowania, by rolnicy uzyskiwali uczciwe ceny za swoje produkty i otrzymywali płatność na czas. Same porozumienia dobrowolne się nie sprawdzają. Według nas ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych będzie możliwe jedynie przy połączeniu dobrowolnych kodeksów i przepisów oraz przy wprowadzeniu wydajnego systemu egzekwowania, by podmioty były karane w razie złamania unijnych przepisów. Rzecznik mógłby nakładać kary w przypadku naruszenia zasad kodeksu dobrych praktyk. Różne inicjatywy są aktualnie podejmowane na szczeblu krajowym, nam jednak potrzeba unijnych, możliwych do egzekwowania zasad, gdyż duże sieci dystrybucji coraz częściej działają w całej UE dlatego też przepisy obowiązujące w jednym kraju nie zapobiegną nadużyciom zagranicą. Hiszpania niedawno przyjęła skuteczne przepisy. UE mogłaby się oprzeć na tym modelu. Komisja Europejska zdaje sobie sprawę z istnienia tego problemu, musi więc przygotować jakąś propozycję. W związku z tym apelujemy do ministrów o podjęcie działań w przyszłym tygodniu i naleganie na wprowadzenie przepisów ustawowych, by powstał uczciwy łańcuch żywnościowy #fairfoodchain”.

„Jesteśmy zadowoleni z inicjatywy prezydencji słowackiej, która zaproponowała, by nieformalne obrady Rady ds. Rolnictwa 12 i 13 września br. skupiły się na wzmocnieniu pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym i walce z nieuczciwymi praktykami handlowymi, z zamysłem przyjęcia konkluzji Rady w tym temacie w grudniu,” dodał Pesonen.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę