Advertisement

Copa i Cogeca nakreślają główne obawy związane z wpływem Brexitu na rolników i spółdzielnie rolnicze w UE

30 marca 2017
Copa i Cogeca nakreślają główne obawy związane z wpływem Brexitu na rolników i spółdzielnie rolnicze w UE

We wstępnej reakcji na decyzję rządu Zjednoczonego Królestwa odnośnie uruchomienia artykułu 50 w celu rozpoczęcia procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, Copa i Cogeca nakreśliły najważniejsze obawy związane z jego skutkami dla unijnych rolników i spółdzielni rolniczych.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen powiedział: – Żałujemy, że Zjednoczone Królestwo zdecydowało się na rozpoczęcie procesu wyjścia z UE. Obawiamy się, że decyzja rządu Zjednoczonego Królestwa uderzy w rolników i przedsiębiorstwa rolne po obydwu stronach Kanału La Manche. Konsumenci, którzy do tej pory cieszyli się szerokim wyborem wysokiej jakości produktów z całej UE również odczują skutki tego postanowienia.


Zjednoczone Królestwo jest importerem netto produktów rolno-spożywczych o wartości 57 mld euro i stanowi integralną część jednolitego rynku. Równocześnie, 60% eksportu produktów rolno-spożywczych ze Zjednoczonego Królestwa (wołowina, jagnięcina, drób, produkty mleczne, zboża) wartego 11 mld funtów trafia do UE. Zjednoczone Królestwo jest także płatnikiem netto do budżetu UE.

– W związku z tym, Copa i Cogeca bardzo obawiają się potencjalnych skutków handlowych i budżetowych Brexitu dla europejskich rolników i ich spółdzielni. Jesteśmy przekonani, że rolnicy i ich rodziny nie powinni ponieść kosztu Brexitu. Oczekujemy, że rząd Zjednoczonego Królestwa dotrzyma swoich zobowiązań w ramach aktualnego budżetu UE i programów, które przyjął i które wykraczają poza 2020 r. – powiedział Pekka Pesonen.

– Należy znaleźć sposób na utrzymanie aktualnego budżetu wspólnej polityki rolnej (WPR), która obecnie stanowi niecały 1% wydatków publicznych rządów UE, a w zamian gwarantuje zaopatrzenie w żywność wysokiej jakości 500 mln konsumentów i utrzymuje różnorodność biologiczną, wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Należy unikać wszelkich zakłóceń handlu produktami rolnymi. W przeciwnym razie rolnicy i ich spółdzielnie będą musieli ponieść podwójne koszty Brexitu – zarówno handlowe jak i budżetowe. Wpłynęłoby to negatywnie na całość gospodarki UE, wzrost gospodarczy i zatrudnienie – podsumował Pekka Pesonen. Copa i Cogeca będą nadal dokładnie śledzić sytuację.

Copa i Cogeca


POWIĄZANE

Europosłowie wezwali we wtorek państwa członkowskie, żeby do 2030 r. zmniejszyły...

Rada Ministrów przyjęła we wtorek dokument „Wspólna polityka rolna po 2020 roku ...

Europejskie spółdzielnie rolnicze (Copa i Cogeca) poinformowały  o niepożądanym ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę