Copa i Cogeca: sprzeciw wobec planów wycofania konwencjonalnych biopaliw po 2020 r.

18 października 2016
Copa i Cogeca: sprzeciw wobec planów wycofania konwencjonalnych biopaliw po 2020 r.

Copa i Cogeca wysłały wczoraj pismo do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Maroša Šefčoviča, w którym wyraziły zdecydowany sprzeciw wobec planów wycofania konwencjonalnych biopaliw po 2020 r., twierdząc, że potrzeba długofalowej i stabilnej polityki, by osiągnąć cele w zakresie klimatu, zmniejszyć emisyjność transportu oraz zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe.

Pismo zostało wysłane w związku z debatą Komisji Europejskiej na temat reformy dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii, zaplanowanej na 7 grudnia br.

Przemawiając przed debatą, przewodniczący Copa Martin Merrild powiedział „Konwencjonalne biopaliwa przynoszą wiele korzyści całej gospodarce UE oraz środowisku naturalnemu. Pozwalają na ograniczenie deficytu białek w sektorze pasz, gdyż tylko część rzepaku i pszenicy zużywana jest do produkcji biodiesla i bioetanolu. Reszta jest przetwarzana na pasze. Sprzedaż biopaliw pozwala rolnikom na zróżnicowanie produkcji i stanowi alternatywne źródło dochodów pozwalające na wytwarzanie wysokiej jakości żywności dla rosnącej liczby ludności na świecie, co jest szczególnie ważne w kontekście niskich zarobków rolników. Pozwala również na ograniczenie wahań na rynkach towarów rolnych. Co więcej, biopaliwa mają duże znaczenie dla stymulacji wzrostu i tworzenia miejsc pracy na obszarach wiejskich oraz dla biogospodarki i zielonego wzrostu. Dlatego też konwencjonalne biopaliwa pozwalają na zmniejszenie deficytu handlowego białkami i zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego obywateli UE. Stanowią również opłacalny sposób na redukcję emisji z sektora transportu”.

Przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson dodał „Jednak by w pełni wykorzystać ich potencjał, potrzeba długofalowej i stabilnej polityki w UE, również jeśli Unia pragnie przyciągnąć kapitał do sektora zaawansowanych biopaliw. W związku z tym apelujemy do UE o niewycofywanie konwencjonalnych biopaliw po 2020 r. w ramach przyszłej reformy dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii, która ma zostać przeprowadzona do końca roku. Przy zrównoważonym rozwoju biopaliw ich produkcja może stać się kluczowym elementem światowej produkcji żywności”.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Znam zalety polskiej żywności. Irlandia też ma swoje specjały. Nie będziemy więc...

Rolnicy, których drób został zutylizowany, oraz producenci drobiu, których gospo...

Ośrodki doradztwa rolniczego będą finansowane nie tylko z dotacji budżetowych, a...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę