cts_ptak_10317

Copa i Cogeca - wnioski po spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu

12 października 2016
Copa i Cogeca - wnioski po spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu

Copa i Cogeca nakreśliły swoje poglądy na temat wniosku w sprawie rozporządzenia omnibus oraz środków upraszczających zazielenianie, które unijni ministrowie rolnictwa omówili w poniedziałek, w Luksemburgu.

Zaproponowano pewne zmiany do narzędzia stabilizacji dochodów dostępnego w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich, gdyż okazało się ono niezbyt popularne wśród państw członkowskich. Zdaniem Komisji Europejskiej zmiany te ułatwią państwom członkowskim wprowadzenie tego rozwiązania, by rolnicy mogli uzyskać pomoc w momencie gdy dochody gospodarstwa spadną o 20, a nie o 30%. Przemawiając w Luksemburgu podczas spotkania z prezydencją słowacką, sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen powiedział „Jest to korzystna decyzja, która powinna zwiększyć częstotliwość stosowania tego narzędzia i doprowadzić do lepszego ukierunkowania wsparcia, zwłaszcza w branży mleczarskiej i wołowej”.

Wniosek w sprawie rozporządzenia omnibus zawiera również zmiany do instrumentów finansowych, by rolnicy mogli łatwiej otrzymywać pożyczki w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich. Pekka Pesonen zaapelował jednak o wprowadzenie dalszych modyfikacji umożliwiających skuteczniejsze reakcje w momencie wystąpienia kryzysu, zwłaszcza w sektorze mleka i wieprzowiny. Co więcej, we wniosku tym znalazła się poprawiona definicja aktywnego rolnika dająca państwom członkowskim więcej swobody. Pekka Pesonen ostrzegał jednak, że może stać się to źródłem poważnych różnic w stosowaniu zasad w poszczególnych państwach członkowskich i spadku poziomu harmonizacji.

Następnie poparł poniedziałkowy apel 18 ministrów, którzy chcą zmiany wniosku w sprawie uproszczenia zazieleniania, gdyż ich zdaniem niektóre z rozwiązań, które Komisja rozważa, nie ułatwią życia rolnikom. Głównym problemem jest zakaz stosowania pestycydów na uprawach roślin białkowych w ramach obszarów proekologicznych, gdyż nie ma on nic wspólnego z uproszczeniem. Kolejna trudność wynika z faktu, że okres ugorowania wydłuży się z 6 do 9 miesięcy, a okres utrzymania międzyplonów i pokrywy zielonej będzie wynosił 10 tygodni.

Przypomniał o trudnej sytuacji panującej na rynkach towarów rolnych i o tym, że producenci walczą z niskimi cenami i wysokimi kosztami produkcji. Sektor zbóż znajduje się w krytycznej sytuacji. Uderzyła ona zwłaszcza we Francję i Irlandię. Podaż zbóż na świecie osiągnęła rekordowy poziom, a ceny pszenicy plasują się na najniższym od dziesięciu lat poziomie. „Dlatego też uważamy, że należy wprowadzić wsparcie nadzwyczajne, by nie dopuścić do bankructwa gospodarstw” - powiedział.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jed...

Ustawę zakładającą połączenie w jedną instytucję Agencji Nieruchomości Rolnych z...

Od 2018 r. minister rolnictwa będzie mógł upoważnić do pełnienia funkcji jednost...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę