Advertisement

Copa i Cogeca zadowolone z deklaracji Światowej Organizacji Handlu

24 sierpnia 2016
Copa i Cogeca zadowolone z deklaracji Światowej Organizacji Handlu

Copa i Cogeca są zadowolone z deklaracji Światowej Organizacji Handlu (WTO), zgodnie z którą rosyjskie embargo nałożone na unijną wieprzowinę jest nielegalne i apelują o jego zniesienie.

Copa i Cogeca zaaprobowały w poniedziałek deklarację Światowej Organizacji Handlu (WTO), która orzekła o nielegalności rosyjskiego embarga obejmującego wieprzowinę pochodzącą z UE.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział „Cieszymy się, że WTO potwierdziła, że rosyjski zakaz importu żywca wieprzowego, świeżego mięsa wieprzowego i innych produktów wieprzowych z całej UE jest nielegalny w świetle międzynarodowych zasad handlowych. Ze względu na wykrycie jedynie kilku przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenach graniczących z Białorusią, panel stwierdził niewspółmierność i protekcjonistyczność tego zakazu, który nie jest zgodny z międzynarodowymi normami i sprzeczny z porozumieniem WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych. To dobra wiadomość”.

„Niestety władze rosyjskie najprawdopodobniej odwołają się od tego orzeczenia w ciągu najbliższych 60 dni, co oznacza, że rolnicy być może nie odczują żadnych korzyści przed 2018 r. Do Rosji dawniej, przed wprowadzeniem ograniczeń SPS, trafiało 24% unijnego eksportu, którego średnia roczna wartość wynosiła 1,4 mld €”, przypomniał Pesonen.

„Sytuacja unijnego rynku wieprzowiny nadal jest niestabilna. Copa i Cogeca wspierają wysiłki Komisji Europejskiej na rzecz wypracowania porozumienia z władzami rosyjskimi odnośnie unijnych świadectw wywozowych i ograniczeń weterynaryjnych, by można było wznowić handel tłuszczem i smalcem między EU a Rosją. Zachęcamy UE do dalszych wysiłków prowadzących do ponownego otwarcia rynku, który dawniej pochłaniał jedną czwartą wieprzowiny eksportowanej z UE”, powiedział Pesonen.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Polska od miesięcy nie przedstawiła planów dot. środków ochrony w związku ASF, d...

W dniu 21 kwietnia 2017 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów...

Prezydent USA Donald Trump podpisał we wtorek rozporządzenie wykonawcze dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę