aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Coraz mniej kur niosek w Europie

2 lutego 2021
Coraz mniej kur niosek w Europie

Grypa ptaków pustoszy stada drobiu w Europie, w tym towarowych kur niosek. Już tylko w samej  Polsce straty w pogłowiu kur niosek liczymy w milionach, a problemy przecież mają niemal wszystkie kraje europejskie.  

W drugiej połowie stycznia grypa ptaków uderzyła w największego producenta jaj konsumpcyjnych w Szwecji. W efekcie podjęto decyzję o likwidacji blisko 1,3 miliona towarowych kur niosek. Co oznacza, że około 15 proc. kur  utrzymywanych w całej Szwecji  do produkcji jaj konsumpcyjnych wypadło z rynku. W Szwecji rejestrowane pogłowie towarowych kur niosek wynosi 8,9 miliona, z czego ponad 70 proc. kur utrzymywanych jest w chowie ściółkowym. Jest to tylko jeden z wielu przypadków zakażeń wirusem w Europie w ostatnich tygodniach. Eksperci nie przewidują, aby w krótkim terminie sytuacja miała ulec poprawie. Nie  ma sygnałów o złagodzeniu wirusa.

Sezon migracji dzikich ptaków potrwa do marca - kwietnia. Naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach oceniają, że z uwagi na liczne przypadki wykrycia wirusa HPAI H5N8 w Polsce, ryzyko dalszego rozprzestrzenienia wirusa w krajowej populacji drobiu i ptaków dzikich należy uznać za bardzo wysokie.

W Europie grypa ptaków sieje spustoszenie na fermach drobiu w dziewiętnastu krajach.  Szokują statystyki, od listopada 2020 roku wykryto 314 ognisk u drobiu i 1168 przypadków u ptaków dzikich.    KIPDiP uważa, że zakaźny wirus będzie  jednym z dwóch głównych,  obok pandemii COVID 19, czynników kształtujących rynek drobiu i jaj w 2021 roku. Wpływ epizoocji polega  przede wszystkim na zmniejszaniu pogłowia drobiu z tytułu likwidacji ptaków w ogniskach i w ramach ubojów prewencyjnych.

Nie należy jednak zapominać o pośrednich  konsekwencjach ograniczających podaż produktów drobiarskich, jak chociażby brak możliwości wstawień nowych stad w gospodarstwach zlokalizowanych na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przypomina, że wirus to nie tylko problem Europy. Producenci kurczaków i jaj na azjatyckich rynkach, od Japonii po Indie, zmagają się z najgorszą od lat falą zakażeń wirusem grypy ptaków u drobiu. Od listopada 2020 roku w Korei Południowej straty w pogłowiu wyniosły już blisko 22 miliony sztuk drobiu. Na rynku brakuje jaj, a rząd zniósł cła aby importować jaja i produkty jajeczne z innych krajów.

Straty w pogłowiu drobiu w Japonii są podobnie wysokie. Ma to duże znaczenie dla rynku międzynarodowego ponieważ Japonia jest jednym z największych światowych importerów mięsa, jaj i produktów przetwórstwa jaj. Dla przykładu, Japonia jest od wielu lat największym importerem produktów jajecznych z UE. Japoński rynek w 2020 roku (do września) wchłonął około 30% unijnego eksportu jaj i przetworów jajecznych.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę