aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czyste powietrze - Polskie miasta, w których odetchniemy z ulgą

26 maja 2022
Czyste powietrze - Polskie miasta, w których odetchniemy z ulgą

Polska to jeden z krajów na świecie, który zmaga się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza. I chociaż jakość powietrza w Polsce w ostatnich latach poprawiła się, dzięki uchwałom antysmogowym i ograniczeniu używania węgla do ogrzewania domów, nadal nie jest dobrze. Jesteśmy jednym z krajów w Europie z najgorszymi statystykami jeśli chodzi o jakość powietrza. Na tle innych krajów na świecie, Polska zajmuje 53 miejsce. Jednakże, nie w każdym mieście w Polsce sytuacja z zanieczyszczeniem powietrza jest taka sama. Gdzie zatem możemy odetchnąć pełną piersią?

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych postanowiła sprawdzić, wykorzystując dane Europejskiej Agencji Środowiska oraz dane Google Maps, które miasta w Polsce mogą pochwalić się najlepszą jakością powietrza i gdzie możemy odetchnąć z ulgą. Pod uwagę zostały wzięte takie czynniki jak średnie stężenie w powietrzu pyłów PM2.5 oraz ilość dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w danym mieście. Oto nasze top 5 miast w Polsce z najczystszym powietrzem.

1. Warszawa Na pierwszym miejscu jest Warszawa! Tutaj średnie roczne stężenie pyłów PM2.5 w powietrzu w 2021 wynosiło 14.2, wzięliśmy pod uwagę również ilość stacji ładowania samochodów elektrycznych, których w Warszawie jest ponad 80. Balans tych dwóch czynników zdecydował, że to właśnie Warszawa wygrywa nasz ranking. Ilość inicjatyw zarówno osiedlowych jak i miejskich, takich jak Stołeczny Zarząd Zieleni, który planuje zazielenianie miasta, to szansa na jeszcze większą poprawę jakości powietrza w Warszawie. Również firma DPD Polska jest zaangażowana w projekt Breathe, który ma poprawić warunki życia poprzez instalację dodatkowych czujników monitorowania jakości powietrza w mieście. Warszawa rozważa również pomysł uruchomienia strefy czystego transportu, czyli uniemożliwienia wjazdu do ustalonej części miasta starszych pojazdów, emitującym zbyt duże ilości spalin.

2. Gdańsk Na drugim miejscu w naszym rankingu znajduje się Gdańsk. Dzięki swojej lokalizacji, jest to jedno z miast w Polsce o najniższym średnim rocznym stężeniu pyłów w powietrzu (10.4 PM2.5). Mimo tego, że to miasto położone tuż nad morzem, ze znakomitą cyrkulacją powietrza, eliminacja drażniących i groźnych dla zdrowia pyłów nie jest tu całkowicie możliwa. Przekroczenia norm zanieczyszczenia nie są tu jednak duże, w stosunku do miast na południu kraju. Dzięki podejmowanym działaniom przez władze miast, takich jak duży nacisk na ograniczenie używania węgla do ogrzewania gospodarstw domowych i podłączenie ich do miejskiej sieci ogrzewania, mieszkańcy Gdańska mogą pochwalić się coraz większymi postępami w drodze do czystego powietrza w mieście. Co więcej, władze starają się o dofinansowanie wymiany pieców grzewczych na ekologiczne oraz organizują spotkania mieszkańców, aby wspólne określić zakres działań i plan w celu zredukowania smogu w Gdańsku.

3. Zielona Góra Podium zamyka Zielona Góra. Nie każdy wie, że Zielona Góra to zielone płuca Polski, około 50% tutejszego obszaru zajmują lasy. Tak pokaźny obszar zieleni pomaga w utrzymaniu jakości powietrza na dobrym poziomie, ale i tutaj wskaźniki zanieczyszczenia powietrza wskazują czasami zbyt wysokie stężenia PM2.5. Jak w takiej sytuacji radzą sobie władze miasta? Działania są skoncentrowane na edukacji mieszkańców, bo to tak naprawdę od nich zależy jakość powietrza w całym mieście. Są oni na bieżąco informowani o sytuacji zanieczyszczenia powietrza i uświadamiani w aspektach ekologii. Co więcej, Zielona Góra bierze udział w Programie Ochrony Powietrza, corocznie raportując do Zarządu Województwa o postępach w działaniach, których celem jest obniżenie poziomu stężenia zanieczyszczenia powietrza.

 

4. Bydgoszcz Kolejnym miastem na naszej liście, które całkiem nieźle radzi sobie w kwestii redukcji zanieczyszczenia powietrza jest Bydgoszcz. To największe miasto w województwie kujawsko-pomorskim zajęło 4 miejsce w naszym rankingu, dzięki licznym działaniom prewencyjnym w zakresie poprawy jakości powietrza. Ze względu na położenie tego miasta w dolinie, ryzyko smogu jest tutaj większe. W związku z tym, władze województwa kujawsko-pomorskiego wprowadziły na tym terenie uchwałę antysmogową. Co obejmuje uchwała? Między innymi, zakaz palenia węglem brunatnym oraz dofinansowanie na wymianę pieców na ekologiczne. Co więcej, w zeszłym roku wystartował projekt - Bydgoski Włącznik Antysmogowy. Celem tego programu są działania na rzecz poprawy jakości powietrza oraz uświadomienie i zmobilizowanie mieszkańców do tworzenia lokalnych inicjatyw antysmogowych. Jedną z nich była akcja zorganizowana ostatnio przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, której celem było zwrócenie uwagi na problem smogu. Młodzież przeszła przez miasto z transparentami zachęcającymi do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne oraz nagłaśniającymi problem zanieczyszczenia powietrza spalinami z trasportu drogowego.

5. Opole Nasz ranking top 5 zamyka Opole. Opole, stolica województwa opolskiego, to jedno z najstarszych miast w Polsce. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, Opole dzielnie walczy ze spalaniem węgla złej jakości. Władze miasta doskonale rozumieją powagę zagrożenia i ważność dbania o jakość powietrza, dlatego starają się uświadamiać mieszkańców, jakie jednostkowe działania pomogą utrzymać jakość powietrza na optymalnym poziomie. W Opolu od 1 listopada 2017 roku obowiązuje uchwała antysmogowa. Co za tym idzie, w ramach programu “Czyste powietrze – oddech dla Opola” mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup pieców nowszej generacji. Tymczasem, stowarzyszenia ekologów prowadzą warsztaty podnoszące świadomość mieszkańców w zakresie redukcji smogu. Metodologia W badaniu wzięto pod uwagę 40 największych miast w Polsce, pod względem populacji. Następnie przeanalizowaliśmy każde miasto pod kątem następujących czynników: średnie roczne zanieczyszczenie powietrza PM2.5 w danym mieście w roku 2021 (źródło: Europejska Agencja Środowiska) oraz liczbę dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w danym mieście (źródło: Google Maps). Następnie uszeregowaliśmy miasta, biorąc pod uwagę to, że czynnik zanieczyszczenia powietrza jest 2 razy ważniejszy od liczby dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w danym mieście, ten czynnik został zatem podwójnie ważony. Następnie podsumowaliśmy wyniki i ostatecznie uszeregowaliśmy miasta tworząc ranking TOP 5.

 

O Holidu

Holidu jest czołową metawyszukiwarką obiektów wakacyjnych. Naszym celem jest ułatwienie rezerwacji domów i apartamentów wakacyjnych na całym świecie za najniższą możliwą cenę. Firma również pomaga właścicielom obiektów wakacyjnych w zwiększeniu liczby rezerwacji przy mniejszym nakładzie pracy, dzięki łatwemu w obsłudze oprogramowaniu pod marką Bookiply. Holidu zostało założone w 2014 roku przez braci Johannes’a i Michael’a Siebers. Ten szybko rozwijający się startup z Monachium, posiada lokalne biura w najatrakcyjniejszych miejscach turystycznych na świecie.

Więcej informacji można znaleźć na stronach https://www.holidu.pl/ i https://www.bookiply.com.

 

Biuro prasowe Holidu


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę