aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Deszczówka do podlewania kwiatów

22 listopada 2016

Klub Gaja zaprasza na konferencję podsumowującą przebieg modelowej akcji oszczędzania wody polegającej m. in. na zamontowaniu przy pięciu placówkach oświatowych w Rybniku zbiorników na wodę opadową. Konferencja odbędzie się 24 listopada 2016 r. o godzinie 10.00 w auli Gimnazjum nr 6 w Rybniku przy ulicy Orzepowickiej 15.

Od lipca do listopada 2016 roku w rybnickich szkołach Klub Gaja prowadził modelową akcję oszczędzania wody polegającą na gromadzeniu i wykorzystywaniu wody deszczowej. Przy budynkach 5 szkół zainstalowano zbiorniki na wodę opadową. Uczniowie mogą nie tylko podlewać zebraną deszczówką przyszkolne rośliny, ale również uczą się, jak i dlaczego należy oszczędzać wodę.

Klub Gaja wraz z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 3 - Gimnazjum nr 6, Szkołą Podstawową nr 16, Szkołą Podstawową nr 13, Gimnazjum nr 15 i Gimnazjum nr 7 zorganizował modelowe akcje oszczędzania wody oparte o racjonalne wykorzystywanie deszczówki. Akcja realizowana jest w ramach programu edukacji ekologicznej „Zaadoptuj rzekę” przy współpracy z Urzędem Miasta Rybnika oraz Fundacją PKO Banku Polskiego – Partnerem Strategicznym programu.

Działania polegały na zainstalowaniu w pięciu placówkach oświatowych w Rybniku 1000-litrowych zbiorników na wodę opadową, którą uczniowie i pracownicy szkół mogą wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie przyszkolnym, trawników, roślin doniczkowych, itp. Drugim elementem działań są monitoring ilości zebranej wody i jej wykorzystywanie na terenie szkoły.

Chcielibyśmy, żeby społeczność szkolna zaangażowała się w pomiary ilościowe zebranej i wykorzystywanej wody deszczowej i na bieżąco w czasie trwania akcji zapisywała ilość zużywanej wody. Każdy zbiornik będzie miał zainstalowany licznik pozwalający sprawdzić, ile wody zostało wykorzystane na potrzeby szkoły – mówi Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja.

W szkołach edukatorzy Klubu Gaja przeprowadzili zajęcia na temat zasobów wodnych, przyrodniczych i kulturowych walorów rzek i innych akwenów w Polsce. Omówiono działania służące ich ochronie, które mogą być realizowane na terenie szkół, np. właśnie sposoby oszczędzania wody poprzez zamontowanie systemów na deszczówkę. Zaprezentowano, jakie są zasoby wody na świecie i jak wygląda jej procentowe rozmieszczenie w różnych  miejscach i stanach skupienia (morza i oceany, lodowce, rzeki, jeziora, wody podziemne, chmury itd.).

Cieszymy się, że w sposób praktyczny możemy przedstawić dzieciom i młodzieży zagadnienia związane z oszczędzaniem wody. Dzięki możliwości monitorowania ilości zgromadzonej wody i jej wykorzystania, młodzi ludzie chętniej będą wprowadzać w życie nawyki prowadzące do oszczędzania wody, także pitnej, lepiej zapamiętają informacje, które usłyszeli na zajęciach edukacyjnych i nie tylko w szkole będą namawiać innych do oszczędzania wody i dbania o środowisko – komentuje Paweł Grzybowski, koordynator programu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”.  - Mamy nadzieję, że akcja będzie kontynuowana i zachęcamy do dołączenia do działań – dodaje.

Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu „Zaadoptuj rzekę” jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu blisko 177 tys. osób w latach 2005 – 2015 w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, opieką otoczono 746 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1492 miejscach w Polsce.

Więcej informacji:
www.zaadoptujrzeke.pl
www.klubgaja.pl


Fundacja PKO Banku Polskiego

Klub Gaja, zdj. KG


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę