aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

200 mln zł na Narodowy Program Stypendialny

29 września 2004

Budżet państwa przeznaczy ponad 200 mln zł na stworzenie Narodowego Programu Stypendialnego, z którego finansowane będą m.in. stypendia, dożywianie czy wspieranie najzdolniejszych- zdecydował rząd.

Pieniądze trafią do gmin i to one zajmą się ich podziałem.

NPS zastąpi istniejące dotychczas formy pomocy finansowej dla uczniów.

- Jest to kwota pomyślana nie na wypłacanie młodzieży pieniędzy, tylko na organizację działań różnego rodzaju przeciwdziałających biedzie, zmarginalizowaniu, brakowi zajęć wyrównawczych, możliwość prowadzenia dodatkowych zajęć, np. z języków obcych - powiedział minister edukacji, Mirosław Sawicki, podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Pomoc będzie skierowana do uczniów wszystkich typów szkół. Będzie rozdzielana lokalnie, dzięki temu dzieci dostaną to, co jest im najbardziej potrzebne. Jedne gminy przeznaczą je na dożywianie w stołówce albo na dopłaty do burs czy internatów, inne zorganizują za nie zajęcia wyrównawcze, czy dodatkowy angielski - wyjaśnia Anna Radziwiłł, wiceminister edukacji.

Pieniądze przeznaczane będą nie tylko na wsparcie uczniów z biednych rodzin czy rejonów, ale także na stypendia naukowe dla wybitnie zdolnych. Założenie programu jest takie, by pomoc w całej Polsce udzielana była na takich samych zasadach i miała charakter raczej rzeczowy, a nie finansowy. To sprawi, że wszystkie dzieci będą miały na nią takie same szanse, a pieniądze z pewnością zostaną przeznaczone na cele edukacyjne - wyjaśniła Radziwiłł.

Rząd liczy, że pieniądze z budżetu będą tylko jednym ze sposobów finansowania NPS. Drugą część środków gminy pozyskiwać będą z funduszy unijnych. Pieniądze z UE przeznaczane będą m.in na nowoczesne wyposażenie szkół, czy szkolenie kadry nauczycielskiej.

Stypendia z NPS zastąpią istniejące dziś formy pomocy uczniom. Teraz pieniądze na pomoc dla uczniów muszą znaleźć w swoich budżetach. A ponieważ zazwyczaj mają kłopoty finansowe, tylko w niewielkim stopniu mogą wspierać uczniów. NPS rozwiąże ten problem - przekonuje Radziwiłł. Obecnie z pomocy socjalnej korzysta ok. 5 proc. z 6,5 mln. uczniów, równie niewielu ma szansę skorzystania ze stypendiów za dobre wyniki w nauce.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę