aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowy rok szkolny po nowemu

27 sierpnia 2004

Nowa matura, więcej wuefu, więcej dzieci w zerówkach i więcej ocen z zachowania - uczniów czeka nowy rok szkolny.

Po raz pierwszy sześcioletnie dzieci pójdą do "zerówki" obowiązkowo - do tej pory, rodzice mogli nie posyłać dzieci na roczne zajęcia przygotowujące do szkoły. Teraz nie będą mieć wyboru. W naszym regionie od 1 września na zajęcia w "zerówce" powinno się stawić dokładnie 23.078 sześciolatków.

Poskacz, nie brykaj
W szkołach przybędzie lekcji wuefu. Czwarta godzina zajęć wychowania fizycznego wprowadzana jest stopniowo - w ubiegłym roku dopisano ją uczniom tylko czwartych klas szkoły podstawowej, w tym roku - piątych i szóstych. Za rok więcej wuefu będą mieć gimnazjaliści.

Lepiej, żeby uczniowie wybiegali się na na szkolnym boisku, niż mieliby rozrabiać na lekcjach - od tego roku szkolnego inaczej będzie oceniane zachowanie ucznia. Do tej pory były cztery oceny, teraz będzie sześć - wzorowe, bardzo dobre, dobre, poprawne, nieodpowiednie i naganne. Zmienią się wzory świadectw szkolnych.

Inna matura
Zmiany czekają maturzystów - absolwenci liceów ogólnokształcących i profilowanych zdawać będą nową maturę. Trzeba będzie przejść przez część ustną i pisemną, pierwsza będzie oceniana przez komisję egzaminacyjną w szkole, druga - przez egzaminatorów spoza szkoły. Aby zdać maturę, trzeba będzie obowiązkowo poradzić sobie z trzema egzaminami: z języka polskiego, obcego nowożytnego i jednego przedmiotu wybranego. Można też będzie zdecydować się na przedmioty dodatkowe, także takie, które nie były wykładane w szkole np.historię sztuki, muzyki czy wiedzę o tańcu.

Nowa matura ma dać uczniom wybór - niektóre egzaminy będzie można zdawać na poziomie rozszerzonym, inne na podstawowym. Taka matura miała też zastąpić egzaminy wstępne na studia - większość uczelni weźmie pod uwagę wyniki na świadectwie maturalnym i nie będzie dublować egzaminów. Niektóre uprzedzają, że dodatkowo przeegzaminują kandydatów z wiedzy ogólnej, a z matury wezmą pod uwagę tylko wyniki egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Zawodowe sito
System egzaminów w szkołach zawodowych zastąpi egzamin potwierdzający kwalifikacje. W najbliższym roku szkolnym takie egzaminy czekają uczniów trzyletnich zawodówek, a po kolejnym roku - techników i szkół policealnych. Dotąd w taki sposób byli egzaminowani tylko absolwenci 2-letnich zasadniczych szkół zawodowych, do rozwiązania mieli dwuczęściowy test teoretyczny - w pierwszej części musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące ich zawodu, w drugiej - na pytania związane z zatrudnieniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Prace uczniów były kodowane i oceniane przez przeszkolonych egzaminatorów. Inaczej, niż dotąd, wyglądały też egzaminy praktyczne, w komisjach, poza nauczycielami, zasiedli pracodawcy, przedstawiciele stowarzyszeń zawodowych. Wielu uczniów poległo na egzaminach - ze wszystkich szkół w Polsce do sprawdzenia swoich kwalifikacji zawodowych przystąpiło ponad 20 tysięcy osób, co trzeci nie zdał. Wśród lakierników, z przez taki sprawdzian, przeszła tylko połowa, wśród blacharzy - tylko co trzeci.

Policzą wszystkich i wszystko
Uczniowie, nauczyciele, boiska szkolne, komputery, telewizory, wydatki, wypadki - wszystko to trzeba będzie spisać. W tym roku szkolnym każda szkoła znajdzie się w bazie danych oświatowych. Projekt rozporządzenia w sprawie bazy jest już gotowy, w ministerstwie edukacji zapowiadają, że we wrześniu rozporządzenie zostanie podpisane. Do końca marca w szkołach musi zakończyć się pierwsze wielkie liczenie. Po nim dokładnie będzie wiadomo, jaki majątek ma oświata, ilu jest nauczycieli, ilu uczniów, jakiej są płci, czy mają kłopoty ze zdrowiem, ilu jest zagrożonych niedostosowaniem społecznym albo uzależnieniem, ilu dostaje stypendia albo zasiłki. Trzeba będzie policzyć wszystkich, którzy powtarzają klasę albo w ogóle nie chodzą do szkoły, ustalić, dlaczego.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę