aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Studia będą płatne?

6 października 2004

Konferencja Rektorów Uczelni Niepaństwowych (KRUN) opowiada się za wprowadzeniem w Polsce powszechnej odpłatności za studia dzienne we wszystkich uczelniach, ale wraz z systemem pomocy finansowej dla tych studentów, którzy rzeczywiście tego potrzebują.

Byłoby to lepsze rozwiązanie od ewentualnego wprowadzenia bonu edukacyjnego –  poinformował na konferencji prasowej w Białymstoku przewodniczący KRUN prof. Józef Szabłowski, rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Konferencja była poświęcona sprawie wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży.

Według prof. Szabłowskiego, odpłatność za studia dzienne to "bardzo racjonalne rozwiązanie". Jak tłumaczył, gorszym rozwiązaniem byłby bon edukacyjny, który "byłby dla wszystkich", zarówno biednych, jak i bogatych.

Gdyby była natomiast pełna odpłatność za studia stacjonarne, przy daleko idącym systemie pomocy materialnej, to wówczas biedni ludzie otrzymaliby całkowity zwrot poniesionego czesnego, (...) a te rodziny, które mają wysokie dochody, byłoby stać na to, by zapłacić czesne w szkole –  dodał Szabłowski.

Przewodniczący KRUN przyznał, że takie rozwiązanie wymagałoby - oprócz zapisu w ustawie o szkolnictwie wyższym - także zmian konstytucyjnych. Wyraził przy tym nadzieję, że w Sejmie przyszłej kadencji znajdzie się większość parlamentarna dla tej koncepcji.

Szabłowski uważa, że odpłatność za studia byłaby rozwiązaniem wyrównującym szanse edukacyjne młodzieży, niwelującym różnice między uczelniami państwowymi a niepaństwowymi i między osobami ubogimi a majętnymi. Wyrażane są często opinie, że najczęściej dzieci zamożnych rodziców z dużych ośrodków miejskich dostają się na bezpłatne studia dzienne, a ci biedniejsi korzystają ze studiów płatnych –  dodał. Przyznał jednak, że koncepcja odpłatności za studia nie rozwiązuje problemu różnic w poziomie edukacji gimnazjów czy liceów.

W Polsce jest blisko 290 uczelni niepaństwowych, w których studiuje ponad 530 tys. studentów. Ocenia się, że co trzeci student w Polsce kształci się na uczelni niepaństwowej. Ostatnia nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym i o wyższych szkołach zawodowych miała miejsce wiosną tego roku i zakłada m.in., że o stypendia - zarówno socjalne, jak i naukowe - mogą występować studenci wszystkich typów szkół i kształcący się w różnym trybie. Wcześniej mogli z nich korzystać jedynie studenci studiów dziennych uczelni państwowych.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę