aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Unijna szklanka mleka

2 sierpnia 2004

Od pierwszego września każde polskie dziecko - od żłobka po szkołę średnią, niezależnie od zamożności jego rodziców, otrzyma codziennie szklankę mleka, jogurtu lub 2 kg masła miesięcznie. Produkty dofinansowywane będą przez Unię Europejską, a programem tym w Polsce szczególnie interesują się, co zrozumiałe, producenci wyrobów mlecznych. Na Podkarpaciu w programie uczestniczyć chce już 200 szkół.

Najważniejsza sprawa to załatwienie wszystkich formalności, bowiem czasu pozostało niewiele. Przede wszystkim trzeba także znaleźć sponsorów, chętnych do pokrycia części ceny mleka podawanego tym dzieciom, których rodziców nie będzie na to stać.

Koordynatorem programu jest Agencja Rynku Rolnego, która w 2005 roku ma do wydania 200 mln euro na różnego rodzaju dopłaty, m.in. na realizacje programu "Szklanka mleka". Ale o wielkości dofinansowania zadecyduje aktywność samych zainteresowanych. - UE dopłaca do szklanki mleka dla każdego wychowanka lub ucznia, niezależnie od zamożności jego rodziców. Dopłatą objęte jest mleko, mleko z dodatkiem smakowym (np. czekolady), jogurt naturalny oraz masło. Ponieważ jednak dzieci najchętniej piją jogurty owocowe, prawdopodobniej Komisja Europejska podejmie decyzje o dopisaniu tego produktu do listy objętej dopłatą - wyjaśnia Jan Kurzyński z rzeszowskiego oddziału ARR.

Jednak mleko i jego przetwory dostarczone w ramach programu nie mogą być wykorzystane do przyrządzania posiłków, z wyjątkiem jedynie zup mlecznych. Natomiast samo mleko musi być wyprodukowane w zakładach autoryzowanych przez Agencję Rynku Rolnego. Stawki dopłat będą zróżnicowane w zależności od rodzaju mleka i przetworów mlecznych: od 21,69 euro do 15,17 euro na 100 kg mleka dostarczonych w ramach programu "Szklanka mleka". W przypadku masła wynosi to 1 euro na 1 kg masła. Różnicę w kosztach będą musieli pokryć sami rodzice, komitet rodzicielski, samorząd lub inna organizacja, np. fundacja lub stowarzyszenie. Pełna cena szklanki mleka nie może jednak przekraczać ceny maksymalnej, którą ustaliła Rada Ministrów. Z analizy wynika, że do szklanki mleka lub jogurtu, w zależności od zawartości tłuszczu - trzeba będzie dopłacić od 40 do 87 groszy.

Ważne jest, że w programie tym nie ma żadnych ograniczeń finansowych i pieniędzy starczy dla każdego dziecka. Program z sukcesem wprowadziły już u siebie kraje skandynawskie, np. Finlandia i Szwecja. Czasu na załatwianie niezbędnych formalności jest jednak niewiele i zainteresowani już teraz powinni dopytywać o szczegóły w Agencji Rynku Rolnego.

Zatwierdzenie wnioskodawców następuje w momencie złożenia wniosku w oddziale terenowym Agencji Rynku Rolnego. Do wniosku należy dołączyć aktualny dokument stwierdzający formę prawną, zaświadczenie, że mleczarnia działa zgodnie z unijnymi normami, wykaz producentów, od których dostarczane będzie mleko oraz oświadczenie podpisane przez osobę uprawnioną do reprezentowania placówki oświatowej, że z mleka korzystać będą jedynie dzieci uczęszczające do placówki oświatowej. Wnioskodawcy muszą zarejestrować się także w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców w ARR.

Wnioski można już składać osobiście lub listownie w OT ARR w Rzeszowie, ul. Kopernika 15. Formularze wniosków są dostępne na stronie internetowej www.arr.gov.pl. Więcej informacji pod nr telefonu 017 864 20 27.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę