aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ekolodzy apelują do prezesa PiS o odrzucenie projektu Prawa łowieckiego

10 stycznia 2017
Ekolodzy apelują do prezesa PiS o odrzucenie projektu Prawa łowieckiego
PAP / Bartłomiej Zborowski

W poniedziałek przedstawiciele organizacji społecznych złożyli w siedzibie władz PiS ponad 50 tys. podpisów pod apelem do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o przerwanie prac w parlamencie nad nowelizacją Prawa łowieckiego, która wykonuje m.in. wyrok TK. w sprawie jego zapisów.

Organizatorami towarzyszącej złożeniu podpisów demonstracji były: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Fundacja Viva!, Akcja Demokracja i Koalicja Niech Żyją! Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. Organizatorzy apelowali do uczestników o dalsze zbieranie podpisów.

"Nowelizacja Prawa łowieckiego w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Środowiska jest niezgodna z konstytucją, szkodliwa dla przyrody, nie zapewnia ochrony własności prywatnej i dbałości o młode pokolenie. Konsultacje społeczne nowelizacji trwały jedynie trzy dni. Merytoryczne postulaty około 20 organizacji pozarządowych zostały wyrzucone do kosza" - powiedział podczas demonstracji prezes Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot Radosław Ślusarczyk. Zaapelował do władz PiS o rozpoczęcie "autentycznego dialogu" w kwestii zmian w ustawie.

Inicjatorzy apelu wypowiadają się za wprowadzeniem obowiązku okresowych badań okulistycznych, psychologicznych i psychiatrycznych dla myśliwych, wprowadzeniem zakazu udziału dzieci w polowaniach, polowania w pobliżu domów, polowań zbiorowych i dokarmiania zwierząt oraz strzelania toksyczną dla środowiska amunicją ołowianą.

"Proponowana przez rząd nowelizacja jest sprzeczna z wolą Polaków. Najnowsze badania CBOS pokazują, że 78,7 proc. ankietowanych uważa, że nie powinno się karać ludzi za wejście na teren polowania, a aż 81,1 proc. nie zgadza się na tworzenie obwodów łowieckich na terenie prywatnym bez pytania o zgodę właściciela" - dodał Radosław Sawicki z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.

Główne cele rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo łowieckie to wprowadzenie mechanizmów wzmacniających nadzór Ministra Środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim oraz dyscyplinujących dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich w zakresie wykonywania rocznych planów łowieckich. Ma ona też służyć wykonaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 lipca 2014 r. TK orzekł, że Prawo łowieckie w niewystarczający sposób uwzględnia prawa właścicieli nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich. Właściciele gruntów (rolnicy) nie musieli być np. pytani o zgodę przy włączaniu ich nieruchomości do obwodu łowieckiego.

13 grudnia 2016 r. została powołana Sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie oraz zmieniającej ustawę o zmianie ustawy - Prawo łowieckie. Poniedziałkowe posiedzenie podkomisji zostało odwołane i przełożone na godz. 11.00 we wtorek.

(PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę