e-petrol.pl: dobre wiadomości dla kierowców

7 listopada 2016
e-petrol.pl: dobre wiadomości dla kierowców
W minionym tygodniu kierowcy mogli się cieszyć wyczekiwanymi spadkami średnich cen na stacjach. Spowodowane to było ostatnimi obniżkami cen paliw w hurcie oraz spadkami cen ropy naftowej.

Po długim czasie znacznych wzrostów cen, mamy do czynienia na rynku hurtowym z powolnymi przecenami. W piątek za metr sześc. benzyny 95 trzeba zapłacić w hurcie 3448,00 zł. W porównaniu z ceną z ubiegłego piątku widać spadek o 46 zł. Z Kolei cena oleju napędowego, która znajdowała się w piątek na poziomie 3350,00 zł/m sześc. była o 150 zł niższa niż przed tygodniem.
 
Średnie ceny na stacjach nareszcie poszły w dół
 
Obniżek cen na stacjach kierowcy wyczekiwali już od jakiegoś czasu. Długo utrzymująca się cena baryłki Brent w okolicach 50 USD skutecznie blokowała spadki cen paliw. W ubiegłym tygodniu jednak sytuacja się odwróciła na korzyść tankujących. Średnie ceny wszystkich paliw odnotowały obniżki. Najbardziej, bo o 3 grosze potaniał litr benzyny 95-oktanowej i oleju napędowego. Ich przeciętne ceny uplasowały się na poziomach 4,56 zł/l i 4,41 zł/l. Potaniał również autogaz, w minionym tygodniu kierowcy tankowali go średnio za 1,97 zł/l.
 
Możemy spodziewać się dalszych obniżek na rynku detalicznym
 
Prognozowany przedział cenowy na obecny tydzień dla detalicznej ceny popularnej 95 to 4,44-4,55 zł/l. Olej napędowy powinien kosztować średnio w przedziale 4,32- 4,41 zł/l, a LPG 1,93-2,00 zł/l.
 
 
OPEC coraz mniej przekonujący
 
W ostatnich dniach sporo mówiło się o zawiedzionych nadziejach na porozumienie odnośnie ograniczeń wydobycia, które miał wprowadzić OPEC. Organizacja w piątek, przed tygodniem nie porozumiała się, a dodatkowo w zakresie limitów wydobycia nie udało się także nic ustalić z producentami spoza kartelu. Rynek zareagował na ten decyzyjny bezwład szybką przeceną – w  piątek, przed tygodniem handel rozpoczynał się na poziomie 50,39 USD, podczas gdy trzy dni później ceny były już o niemal 4 dolary niższe. Nadal problematyczna była przede wszystkim postawa Iranu, który konsekwentnie przejawia niechęć wobec produkcyjnych limitów. 
 
Dodatkowo w ostatnich dniach pojawiały się informacje o wyższych poziomach eksportu krajów OPEC, tak więc mimo wszelkiej retoryki samoograniczania, kartel walczy o udział w globalnym rynku i bynajmniej nie przeszkadzają mu w tym niskie ceny. Argumentem wzmacniającym obniżki był ponadto cotygodniowy raport DoE, według którego zwyżka rezerw surowca wyniosła 14,4 mln baryłek, a reakcja rynku była niemal natychmiastowa. Wszelkie natomiast możliwe czynniki wpływu na nastroje prowzrostowe – takie jak kłopoty wewnętrzne w Nigerii, mogące zburzyć tamtejsze zawieszenie broni czy możliwe zmiany procedury Brexitu związane z koniecznością decyzji na forum Parlamentu – chyba jednak giną pod naporem argumentów za spadkami i o ile nie przyjdzie jakieś korekcyjne odbicie, to poziom 45 USD jest zupełnie realny w najbliższych dniach. 

Marta Feliksik, Jakub Bogucki, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Mimo obowiązujących sankcji minister rolnictwa Niemiec Christian Schmidt zaprosi...

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) poinformowała w czwartek o nowych pr...

KRUS informuje, że od 31 grudnia 2016 r. zmieniła się kwota przychodu miesięczne...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę