e-petrol.pl: kierowcy zapłacą za decyzję OPEC?

3 października 2016
e-petrol.pl: kierowcy zapłacą za decyzję OPEC?
Ostatni tydzień września przyniósł dalsze obniżki cen paliw. O trzy grosze potaniał litr benzyny i oleju napędowego. Na horyzoncie pojawiają się jednak czarne chmury – decyzja OPEC o ograniczeniu wydobycia, która może przełożyć się na wzrost cen ropy naftowej.

Dzięki zanotowanym w ubiegłym tygodniu spadkom cen na stacjach tankowanie pod koniec września było najtańsze od czterech tygodni.  Kierowcy muszą się jednak liczyć z tym, że najbliższe dni przyniosą wyhamowanie obniżek w związku z rozwojem wydarzeń na światowych giełdach ropy.

W rafineriach drożej

Ceny paliw w hurcie wzrosły w porównaniu z dwoma tygodniami temu,  głównie za sprawą wyraźnych piątkowych podwyżek. Dzisiaj metr sześcienny benzyny kosztuje w rafineriach średnio 3475,40 PLN i jest o 67,60 PLN droższy niż dwa tygodnie temu. Nieco mniejsza jest skala podwyżki  w przypadku oleju napędowego. Cena metra sześciennego diesla wzrosła o 34,20 PLN i wynosi aktualnie  3391,40 PLN.

Kierowcy płacą mniej

W detalu ceny systematycznie spadają od połowy września i w minionym tygodniu obniżka w przypadku 95-oktanowej odmiany benzyny i oleju napędowego wyniosła 3 grosze. Ta pierwsza kosztowała średnio 4,39 PLN/l, a tankując diesla płaciliśmy średnio w Polsce 4,20 PLN/l.  Drożał jedynie autogaz – jego cena zbliżyła się do tegorocznych maksimów i wynosi obecnie 1,91 PLN/l.

Prognoza na początek października zakłada stabilizację cen paliw na stacjach. Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,34-4,45 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, 4,17-4,26 PLN/l dla diesla i 1,89-1,94 PLN/l dla autogazu.

Zobacz komentarz wideo

OPEC się naradził... (i co z tego?)
 
Wydarzeniem na rynku międzynarodowym, które zdominowało kształtowanie się nastrojów w minionym tygodniu było z pewnością spotkanie głównych eksporterów ropy z grona członków OPEC, którzy przy okazji Forum Energetycznego w Algierze postanowili skonsultować możliwość samoograniczeń w produkcji. Celem było, rzecz jasna, wsparcie cen i likwidacja nadpodaży, która powoduje, że kraje żyjące w dużej mierze z eksportu surowców mają budżetowe problemy. Spotkanie okazało się owocne – uznano, że OPEC może ograniczyć wydobycie do 32,5-33 mln baryłek surowca dziennie. Z racji problemów politycznych porozumienie ma w sposób ograniczony dotyczyć Libii, Iranu i Nigerii. 
 
Techniczne szczegóły zostaną wprawdzie obwieszczone dopiero na listopadowym posiedzeniu organizacji, jednak rynek już „kupił” informację i przesadny optymizm pchnął cenę baryłki w okolice 50 USD za baryłkę. Czy zmianę można uznawać za rokującą i trwałą? Tego zapewne dowiemy się w momencie, w którym słowa zamienią się w czyny i zobaczymy rzeczywiste statystyki obniżenia produkcji. Pytanie jednak, czy decyzja jest w stanie istotnie zadziałać na globalną podaż, czy też w miejsce braków z Półwyspu Arabskiego nie będzie w stanie wejść produkt np. z Ameryki Północnej. W obecnej chwili można raczej podejrzewać, że poziom 50 USD będzie oporem dla dalszej zwyżki, a w ciągu najbliższych kilku dni emocje zostaną na tyle przetrawione, że ceny wrócą do poziomu bliskiego 46 USD za baryłkę na londyńskiej giełdzie.
 
W sytuacji tak powszechnego skupienia uwagi na informacjach z Algieru niespecjalnie istotne dla rynku były dane Energy Information Administration, że amerykańskie zapasy ropy spadły o 1,9 mln baryłek do poziomu 502,7 mln baryłek. Spodziewano się natomiast ruchu w górę o 3 mln baryłek.

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Przewodniczący Copa, Martin Merrild, złożył dzisiaj hołd byłemu przewodniczącemu...

W dniach 17-19 lutego 2017 r. już po raz trzeci w Halach Miejskiego Ośrodka Spor...

Fundusze promocji produktów rolno–spożywczych dobrze wykorzystują pieniądze UE, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę