aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

e-petrol.pl: obniżki na stacjach nie hamują

14 kwietnia 2020
e-petrol.pl: obniżki na stacjach nie hamują
Przedświąteczny tydzień przyniósł dalszy spadek cen paliw na stacjach. W normalnej rzeczywistości takie obniżki przed wielkanocnymi podróżami cieszyłyby zmotoryzowanych, ale w obliczu narodowej kwarantanny są raczej powodem do frustracji, bo korzystają z nich nieliczni. Większość kierowców zostaje w domu.

Paliwa tanieją od kilku tygodni i skala tej przeceny jest naprawdę imponująca. Od początku marca średnia cena litra 95-oktanowej benzyny i diesla spadła o 74 grosze. Tankowanie jest też dużo tańsze niż przed rokiem, kiedy przed Wielkanocą paliwa kosztowały ponad 5 złotych.

W hurcie stabilizacja na niskich poziomach

W cennikach krajowych rafinerii w ostatnich dniach spadki wyhamowały i ceny paliw ustabilizowały się na niskim poziomie. W piątek metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 i diesla kosztował niemal tyle samo co na początku kwietnia. Ta pierwsza była wyceniana średnio na 2806,60 PLN/metr sześc., czyli jedynie 1,60 PLN powyżej poziomu z początku miesiąca. Metr sześcienny diesla kosztował średnio w rafineriach 3176,00 PLN i w porównaniu z pierwszym dniem kwietnia potaniał o 5,80 PLN.

Festiwal obniżek na stacjach

Od początku roku niemal każdy kolejny tydzień przynosi obniżkę cen paliw na stacjach, a w ostatnich dwóch miesiącach dynamika przeceny jest coraz większa. W minionym tygodniu benzyna bezołowiowa 95 potaniała o 10 groszy i jej średnia cena wyniosła w piątek 4,09 PLN/l. W przypadku diesla obniżka wyniosła 8 groszy i litr oleju napędowego to średnio wydatek rzędu 4,22 PLN. Autogaz potaniał o 5 groszy do poziomu 1,87 PLN/l.
 
W ostatnich tygodniach, poza obniżkami, na stacjach obserwujemy też duże różnice cenowe. Nawet w tej samej miejscowości różnica pomiędzy stacjami jednej sieci może sięgać kilkudziesięciu groszy i choć średnia ogólnopolska cena benzyny utrzymuje się powyżej poziomu 4 złotych, to użytkownicy aplikacji tuTankuj znajdują stacje, gdzie to paliwo można zatankować za mniej niż 3,50 PLN/l.
 
Prognoza detalicznych cen na obecny tydzień wygląda następująco: 3,85-4,11 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,05-4,26 PLN/l i 1,78-1,88 PLN/l dla autogazu.


Na razie bez Meksyku

Czwartkowa konferencja OPEC+ nie przyniosła spodziewanych rozstrzygnięć i decyzji mogących zastymulować rynek naftowy. Problemem stał się brak zgody Meksyku, od której zależał los porozumienia. Dodatkowym wydarzeniem dużej wagi była piątkowa konferencja G20, która także dotyczyła spraw związanych z podażą ropy i – co chyba kluczowe – zaangażowaniem się w ewentualne cięcia Stanów Zjednoczonych, które jak dotąd nie zgłosiły do nich akcesu. Ostatnią szansą na uratowanie czwartkowych ustaleń może być próba podjęcia dalszych rokowań w ramach konsultacji ministrów energetyki państw G20.

 
 

Uczestnicy konferencji OPEC+ zdecydowali się wstępnie na obniżenie produkcji surowca o 10 mln baryłek dziennie, choć wcześniej podawano informację o dwukrotnie wyższym poziomie redukcji. Cytowany przez agencję Reutera Abdulaziz ibn Salman, minister ds. energii Arabii Saudyjskiej ocenił, że porozumienie w wypracowanym kształcie umożliwiałoby realnie obniżenie popytu globalnego o 11,3 mln baryłek ropy dziennie. Czwartkowa końcówka sesji odzwierciedlała wprawdzie optymizm i przez moment ropa sięgała poziomów przekraczających 36 USD za baryłkę, jednak brak ostatecznej decyzji obniżył wyceny, które zapewne będą mieć dalszy ciąg w kolejnych dniach. Na właściwą reakcję rynku przyjdzie nam teraz poczekać do przyszłego tygodnia, bowiem w piątek notowania międzynarodowe nie były prowadzone.

 
W minionym tygodniu godnym zapamiętania był także wynik odczytu o zapasach surowca w USA - Energy Information Administration ogłosiła, że rezerwy ropy wzrosły o 15,2 miliona baryłek, co stanowi największy jak dotąd wzrost tydzień do tygodnia, a analitycy szacowali możliwość wzrostu na około 10 mln baryłek.
 
 

dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku ze złożoną rezygnacją...

W pierwszych 6 dniach maja przewozy drogowe produktów rolnych z Ukrainy w ekspor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę