Anwil_7.04.17

e-petrol.pl: oddala się widmo pięciu złotych

16 stycznia 2017
e-petrol.pl: oddala się widmo pięciu złotych
Drugi tydzień 2017 r. przyniósł nieznaczny spadek cen paliw na stacjach. Taniała zarówno 95-oktanowa benzyna, jak i olej napędowy. Czy kierowcy mogą liczyć na to, że to początek dłuższej serii obniżek?

Na razie za wcześnie, aby o tym przesądzać. Ciągle brakuje wiarygodnych danych, które pozwolą ocenić na ile przestrzegane są warunki porozumienia producentów surowca w sprawie ograniczenia wydobycia. Nadzieję na tańsze tankowanie daje jednak rosnąca produkcja ropy naftowej w USA.

W rafineriach ceny w dół


Na hurtowym rynku paliw w ostatnich dniach dominowały obniżki. W cennikach rafinerii benzyna i olej napędowy są tańsze niż na początku roku. Ta pierwsza w miniony piątek kosztowała średnio w hurcie 3695,20 PLN/metr sześć., czyli 34,80 PLN mniej niż 1 stycznia br. Jeszcze większą obniżkę zanotował olej napędowy - metr sześcienny diesla potaniał o 88,40 PLN. Jego średnia, piątkowa cena w rafineriach to 3619,20 PLN/ metr sześc.

Pierwsze w tym roku obniżki na stacjach

W minionym tygodniu na detalicznym rynku paliw zanotowaliśmy niewielki spadek cen. Benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy potaniały o 2 grosze. Ogólnopolska średnia dla popularnej „95-tki” wyniosła 4,73 PLN/l, a za litr diesla kierowcy płacili średnio 4,64 PLN. Na poziomie sprzed prawie dwóch tygodni znalazła się cena autogazu – 2,25 PLN/l.

Prognoza na obecny tydzień zakłada dalszy nieznaczny spadek cen. Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,67-4,77 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,57-4,67 PLN/l i 2,19-2,26 PLN/l dla autogazu.

Zobacz nasz aktualny komentarz do sytuacji na rynku paliw

Ropa po 56 dolarów za baryłkę
 
W minionym tygodniu ropa notowała ruch w górę z około 54 USD do poziomu wynoszącego 56 USD za baryłkę. Nie należy jednak spodziewać się chyba trwałej i dynamicznej kontynuacji wzrostu – już w piątek, tydzień temu widzieliśmy kolejną zwyżkę ilości wiertni w USA w raporcie publikowanym przez Baker Hughes, a podobna wiadomość pojawiła się także w odniesieniu do sytuacji w Kanadzie (w grudniu 2016 czynnych wiertni było 209, o 36 więcej niż w listopadzie 2016). To dość jednoznacznie sugeruje możliwość poprawy podaży na zachodniej półkuli i tym samym może zrównoważyć spodziewane redukcje ze strony krajów członkowskich OPEC.
 
W kontekście polityki OPEC warto też przywołać zapowiedź irackich nafciarzy o zwiększeniu skali dostaw z portu Basra w lutym. Skala eksportu irackiego państwowego operatora SOMO ma wynieść 3,64 mln baryłek dziennie w przyszłym miesiącu, a dotychczasowy grudniowy rekord wynosił 3,51 mln baryłek dziennie. Nawet jeśli wysyłki mają dotyczyć ropy z rezerw - co nie musi oznaczać zwiększenia wydobycia - to jednak cenotwórcze znaczenie takiego kroku może nieco ograniczać skuteczność zamiarów OPEC, w którym Irak jest "numerem dwa" w wysokości produkcji.
 
Jeśli chodzi o kierunek dalszych zmian na rynku – nadal mamy sporo czynników przemawiających za możliwością spadków, jednak „magia” zapowiedzi samoograniczeniowych kartelu OPEC nadal działa, co może sugerować utrzymywanie się aktualnego poziomu cen. Warto jednak także przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje, że import ropy do Chin wzrośnie w roku 2017 o 5,3 procent, do 396 mln ton, co może zapewne rozbudzać apetyty eksporterów i oddziaływać na ceny wzrostowo.

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę