OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

e-petrol.pl: rekordowe obniżki na stacjach

30 marca 2020
e-petrol.pl: rekordowe obniżki na stacjach
Ceny paliw jeszcze nigdy nie spadały tak szybko. Na przestrzeni tygodnia benzyna i olej napędowy potaniały o ponad 20 groszy. W najbliższych dniach przecena nie będzie jeszcze hamować i na stacjach coraz częściej będzie można zatankować za mniej niż 4 złotych za litr paliwa.

W ciągu minionego tygodnia benzyna bezołowiowa 95 potaniała o 22 grosze a olej napędowy o 25 groszy na litrze. Tak wysokiej dynamiki spadku cen na stacjach nie obserwowaliśmy jeszcze nigdy w historii cotygodniowych notowań detalicznych cen paliw realizowanych przez e-petrol.pl od 2006 roku.

W rafineriach przecena wyhamowuje
 
Na hurtowym rynku paliw w ostatnich dniach nadal taniała benzyna. Jej 95-oktanowa odmiana kosztowała w piątek średnio, w rafineriach 2814,60 PLN/metr sześcienny, co oznacza, że kosztowała 64,60 PLN mniej niż tydzień wcześniej. Podrożał za to olej napędowy. Metr sześcienny tego paliwa był w ubiegły piątek wyceniany przez producentów średnio na 3234,80 PLN i trzeba było za niego zapłacić 57 PLN więcej niż tydzień temu.
 
Spadają ceny i sprzedaż na stacjach
 
Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 na podstawie danych zebranych w pierwszej połowie minionego tygodnia wyniosła 4,33 PLN/l i była o 22 grosze niższa niż w ubiegłą środę. Olej napędowy, po obniżce aż o 25 groszy, kosztował średnio 4,42 PLN/l. Cena autogazu spadła poniżej 2 złotych i wyniosła 1,99 PLN/l. Skala obniżek na stacjach od początku marca wyniosła aż 54 grosze na litrze 95-oktanowej benzyny i 61 groszy na litrze diesla. Pomimo tej przeceny operatorzy rynku detalicznego sygnalizują wyraźny spadek sprzedaży, który tylko częściowo rekompensują im wyższe marże.
 
Prognoza detalicznych cen na początek kwietnia wygląda następująco: 3,93-4,22 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,22-4,41 PLN/l i 1,90-2,00 PLN/l dla autogazu.

 
 
Kryzys nabiera rozpędu
 
Aktualnie na rynku światowym widać daleko idące skutki destabilizacji wywołanej epidemią koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami. Wszak to za sprawą pozostania w domu nawet 3 miliardów ludzi na świecie niemal stanęły działania transportu, przemysłu czy handlu prawie w całej Europie, części Azji i Ameryki Północnej. Brak możliwości zagospodarowania ogromnych ilości surowca powoduje spadek cen w rejon 27 USD za baryłkę i wydaje się, że jedynym rozwiązaniem mogą w tej chwili być potężne programy pomocowe, nad którymi pracują rządy większości krajów. W piątek zapaść miała decyzja w Izbie Reprezentantów, która ma przesądzić o zastrzyku 2 bln USD dla ratowania gospodarki Stanów Zjednoczonych. 
 
Wśród wizji wpływu pandemii na rynek naftowy szczególnie głośno komentowane są w ostatnich dniach prognozy Międzynarodowej Agencji Energii, że zużycie ropy może spaść nawet o 20 milionów baryłek dziennie, a IHS Markit sugeruje, że w ciągu zaledwie trzech miesięcy zabraknie miejsc do magazynowania ropy. Napięcie w tej sytuacji potęgowane jest jeszcze nieustępliwością saudyjskich producentów, którzy gotowi są zwiększać produkcję nawet mimo tak fatalnych warunków na rynku. Z kolei Goldman Sachs sugeruje, że globalny popyt na ropę może spaść w kwietniu o 18,7 miliona baryłek. W obliczu tak złowrogich prognoz trudno na rynku o optymizm, a jedynym czynnikiem, który mógłby zadziałać prozwyżkowo byłoby chyba jedynie pokonanie epidemii koronawirusa we względnie krótkim czasie. Innej drogi do poprawy koniunktury na razie nie widać.
 
 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Od 29 kwietnia do 13 maja 2025 r. można się ubiegać o wsparcie z Krajowego Planu...

Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki przed wyborami prezydenc...

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę