aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

e-petrol.pl: w hurcie małe wzrosty, na stacjach dużo drożej

20 lutego 2017
e-petrol.pl: w hurcie małe wzrosty, na stacjach dużo drożej
W ostatnim czasie sytuacja na rynku ropy naftowej jest dosyć zaskakująca - mimo dużego napływu danych szaleństwa w cenach próżno wyglądać.

Oczywiście miało to przełożenie na rynek hurtowy oraz regularne wahania cen na rynku detalicznym w Polsce. Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie stabilizacja jest prawdopodobna.  
 
Ceny w hurcie nieznacznie w górę
 
Za metr sześcienny benzyny 95-oktanowej w ostatni piątek trzeba było zapłacić 3724,00 PLN. W porównaniu z cenami tydzień wcześniej paliwo to podrożało o 22,00 PLN. Podrożały również mniej popularna benzyna 98 i diesel. Za 98 w hurcie trzeba było zapłacić o 17,00 PLN więcej, czyli 3931,00 PLN/m sześc. Najmniej podrożał diesel o 10,00 i kosztuje obecnie 3596,00 PLN/ m sześc.
 
 
Kierowcy zapłacili więcej
 
Od dłuższego czasu na pylonach stacji pojawiają się co już podwyżki i obniżki cen paliw. W ubiegłym tygodniu średnie ceny paliw poszły w górę, wyjątek stanowi LPG, którego cena pozostała na poziomie sprzed ponad tygodnia. Przeciętnie za litr benzyny 95 i 98 trzeba zapłacić 4,77 PLN/l i 5,10 PLN/l. Za diesla i LPG 4,63 PLN/l i 2,22 PLN/l.
 
Co czeka kierowców w tym tygodniu?
 
Prognozowane przedziały cenowe dla paliw na bieżący tydzień to w przypadku benzyn 5,05-5,16 PLN/l i 4,63-4,72 PLN/l. Dla oleju napędowego i LPG kształtują się one następująco 6,56-4,67 PLN/l i 2,20-2,28/l. 

Dużo danych, ale ceny stabilne
 
W minionym tygodniu pojawiło się kilka istotnych informacji, takich jak choćby wyższy poziom styczniowego importu ropy do Chin czy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), który skorygował w górę o 100 tys. baryłek  prognozę tempa wzrostu popytu na ropę w 2017 r.  Kolejny tydzień z rzędu obserwowaliśmy spore zwyżki poziomu zapasów ropy w amerykańskich odczytach EIA i API.  
 
W tym kontekście ciekawie brzmi opinia MAE, że jeśli OPEC-owskie porozumienie o samoograniczeniu będzie przestrzegane, to globalne zapasy mogą zacząć spadać nawet w tempie 600 tys. baryłek dziennie. Tu jednak problemem jest działanie producenta nr 2 w organizacji, czyli Iraku, który nie radzi sobie z przestrzeganiem reguł umowy. W obecnej chwili trudno wskazywać jednak na wyraźne kierunki możliwych zmian, bowiem ceny surowca nawet mimo ważnych danych podażowych nie zmieniają się szczególnie dynamicznie, a więc możemy mówić o pewnej stabilizacji w przedziale 55-60 USD.

Marta Feliksik, Jakub Bogucki, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę