Advertisement

e-petrol.pl: zwyżki niestety wciąż przed nami

10 października 2016
e-petrol.pl: zwyżki niestety wciąż przed nami
Polscy kierowcy zostali już nieprzyjemnie zaskoczeni zmianami zwyżkowymi na stacjach w minionym tygodniu. Niestety wszystko wskazuje na to, że sytuacja się nie zmieni, a kolejne podwyżki przed nami.

Dlaczego zobaczyliśmy zmiany w górę? To chyba zagadka bez łatwej odpowiedzi, a jedynym argumentem może być zwyżka cen na świecie spowodowana specyficzną interpretacją perspektyw kompromisu w gronie OPEC odnośnie samoograniczenia produkcji. Co ważne – taka zmiana nie jest jeszcze faktem, a jedynie zapowiedzią. A tymczasem rynek już ją zdyskontował i to zapewne przez nią mamy wyższe poziomy cen przy dystrybutorach. 
 
Rafinerie podnoszą ceny
 
W ślad za dynamicznymi podwyżkami cen surowca na światowym rynku poszła reakcja widoczna w cennikach naszych paliwowych koncernów. Wszystkie paliwa zauważalnie podrożały – i skala zmian wzrostowych na przestrzeni tygodnia sięgała w większości przypadków ponad 60 zł na metrze sześc. Średnia cena benzyny 95-okatnowej w ostatni piątek to 3532 zl/m sześc. – o ponad 47 zł więcej niż w pierwszym notowaniu ubiegłego tygodnia. Zmiany o ponad 66 zł dotyczą natomiast Pb98 – średnia cena tej odmiany benzyny wynosi 3773 zł/m sześc. W przypadku diesla zmiana wzrostowa to prawie 70 zł/m sześc. – cena tego paliwa to 3473 zł/m sześc. W cennikach oleju opałowego zmiana to zwyżka o 65 zł, a paliwo to kosztuje 2222 zł/m sześc.
 
 
Jakie zmiany czekają kierowców w tym tygodniu?

Na okres przypadający miedzy 10 i 16 października 2016 niestety prognozy dla tankujących nie są optymistyczne. W przypadku wszystkich paliw spodziewamy się możliwości wzrostu cen – dla benzyny Pb98 skala w której znajdzie się średnia cena to 4,77-4,89 zł/l. Dla najpopularniejszej 95 przewidujemy ulokowanie się jej cen w widełkach 4,43-4,54 zł/l. Jeśli chodzi natomiast o olej napędowy – tutaj ceny mogą wynosić 4,25-4,35 zł/l. Również popularna alternatywa dla benzyny, jaką jest autogaz nie będzie tanieć. Średnia cena LPG znajdzie się w przedziale 1,92-1,97 zł/l.

Ropa drożeje na kredyt?

Od zaskakującej zapowiedzi obniżenia wydobycia przez OPEC notowania ropy w Londynie systematycznie rosną i zbliżają się do tegorocznych maksimów. W piątek przed południem cena surowca utrzymywała się powyżej poziomu 52,50 USD – ponad dwa dolary wyżej niż na zamknięciu przed prawie dwoma tygodniami.

Inwestorzy na rynku naftowym najwyraźniej dają kredyt zaufania OPEC, bo pomimo zupełnego braku szczegółów dotyczącego porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia, notowania surowca drożeją. A producencki kartel zamiast konkretów składa dalsze obietnice. Algierski minister ds. ropy, który jest uznawany za głównego kreatora wrześniowego kompromisu, zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że jeśli sytuacja będzie tego wymagać, to OPEC w listopadzie może zdecydować nawet o głębszym cięciu produkcji niż zapowiadane 32,5-33 mln baryłek.

W minionym tygodniu  argumentów za droższą ropą dostarczyły też dane dotyczące zapasów surowca w USA. Ilość zmagazynowanej w USA ropy ponownie spadła i pierwszy raz od stycznia tego roku zapasy surowca za oceanem są mniejsze niż 500 mln baryłek.

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Odpowiedni smak i wygląd, cena adekwatna do jakości oraz tzw. polski akcent - to...

Kołowy odpowiednik olbrzymiego Quadtraca 620 ustala nowe rekordy w branży podcza...

Dark data, sztuczna inteligencja oraz blockchain to kluczowe trendy rozwoju tech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę