FAO: rekordowa produkcja zbóż w 2016 r.

19 października 2016
FAO: rekordowa produkcja zbóż w 2016 r.

Według FAO, dobre wyniki zbiorów zbóż w skali globalnej w połączeniu z obfitymi zapasami, oznaczają komfortowy bilans zbóż w sezonie 2016/17.

W 2016 r. światowa produkcja zbóż jest obecnie szacowana na 2569 mln ton, tj. o 1,5% (38 mln) więcej niż rok wcześniej. Taki poziom zbiorów należy uznać za rekordowy, o co najmniej 5,5 mln wyższy w porównaniu z poprzednim rekordem odnotowanym w 2014  roku. Październikowe prognozy FAO są o ponad 3 mln ton lepsze niż te formułowane we wrześniu br. Korekty dotyczyły przede wszystkim pszenicy i ryżu.

Według szacunków, światowa produkcja pszenicy w 2016 r. wyniesie 742,4 mln ton w porównaniu do 740,7 mln ton we wcześniejszym oszacowaniu. Jest to o 1,2% więcej niż w 2015 roku. Ostatnie rewizje uwzględniają lepsze wyniki produkcji w Indiach, Federacji Rosyjskiej i USA. Podobnie podwyższono prognozę dla ryżu–o 1,3% do 497,8 mln ton, głównie ze względu na lepsze rezultaty w Azji, Afryce oraz Ameryce Północnej.

Globalna produkcja zbóż paszowych została oszacowana na 1328,8 mln ton, tj. o 1,8% więcej w porównaniu do zeszłorocznego wyniku. Poprawa rezultatów w ujęciu rok do roku jest przede wszystkim odzwierciedleniem spodziewanego rekordowego poziomu produkcji kukurydzy w USA, a także lepszych zbiorów w Argentynie i Indiach.

Światowe zużycie zbóż w sezonie 2016/17 jest prognozowane na 2560 mln ton, tj. o 1,6% więcej niż sezon wcześniej. Wynikać to będzie przede wszystkim z większego zużycia na cele paszowe. Pomimo wzrostu zużycia zbóż wysoka podaż przełoży się na przyrost zapasów na koniec sezonu. Wzrosnąć mają zapasy pszenicy, natomiast w przypadku zbóż paszowych należy spodziewać się spadku rezerw w porównaniu do poziomu początkowego.

Pomimo zmniejszenia współczynnika światowych zapasów do zużycia w ujęciu sezon do sezonu, nadwyżka eksportowa będzie znaczna. Dotyczyć to będzie zwłaszcza zbóż paszowych, w przypadku których oczekuje się spadku zapotrzebowania ze strony importerów.

FAMMU/FAPA na podst. FAO


POWIĄZANE

Komisja Europejska za mało zrobiła, by ograniczyć marnowanie żywności w Unii Eur...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa porozumiała się Microsoftem, d...

Podsekretarz Stanu Rafał Romanowski wizytował 17 stycznia br. nowo przejętą szko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę