Advertisement

Forum współpracy rolnej „16+1” Chiny – Europa

9 listopada 2016
Forum współpracy rolnej „16+1” Chiny – Europa
MRiRW

O innowacjach, zielonych technologiach w rolnictwie oraz nowych możliwościach współpracy w zakresie handlu produktami rolnymi i inwestycji dyskutowano podczas odbywającego się w Kunmingu Forum ds. Współpracy Rolnej i Gospodarczej między Chinami a Państwami Europy Środkowo-Wschodniej (16+1). Polska reprezentowana była przez Ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.

Szef resortu rolnictwa przemawiał podczas uroczystego otwarcia Forum. Mówił o potrzebie zachowania zrównoważonego rozwoju w rolnictwie oraz znaczeniu, jakie Polska przywiązuje do rozwoju współpracy gospodarczej w formacie „16+1”. Krzysztof Jurgiel wziął również udział w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, podczas którego przedstawił osiągnięcia Polski w zakresie modernizacji rolnictwa oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań na obszarach wiejskich. Wspomniał także o wciąż niewykorzystanym potencjale współpracy gospodarczej między Europą a Chinami, którą należy konsekwentnie rozwijać.

– Chiny i państwa Europy łączą bardzo dobre relacje dwustronne. W dziedzinie rolnictwa możliwości rozwoju współpracy, w tym wymiany handlowej, były do tej pory wykorzystywane znacznie poniżej realnego potencjału. Inicjatywa „Pasa i Szlaku”, do której Polska odnosi się z dużą życzliwością, stwarza szanse na poprawę tej sytuacji. Jestem przekonany, że potencjał naszych gospodarek oraz zaangażowanie we współpracę zaowocują osiągnięciem efektów korzystnych nie tylko dla krajów uczestniczących w formacie „16+1”, ale również zainicjują pozytywne procesy w gospodarce światowej – podsumował swoje wystąpienie Krzysztof Jurgiel.

Po zakończeniu Forum szef resortu rolnictwa odbył spotkania dwustronne z: ministrem rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej Han Changfu, wicepremierem, ministrem rolnictwa, leśnictwa i żywności Republiki Słowenii Dejanem Zidanem oraz ministrem rolnictwa, leśnictwa i gospodarki wodnej Macedonii Mihailem Cvetkovem, podczas których omawiano perspektywy rozwoju dwustronnej współpracy w dziedzinie rolnictwa, a w szczególności wymiany ekspercko-naukowej.

MRiRW


POWIĄZANE

W środę zaczyna obowiązywać nowy system certyfikacji elektronicznej, który ma po...

Związek Producentów Cukru w Polsce i Krajowy Związek Plantatorów Buraków Cukrowy...

Od środy we Włoszech na każdym opakowaniu produktów nabiałowych musi znajdować s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę