aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
Europejskie Forum Rolnicze

Główny Lekarz Weterynarii: zlikwidowane ognisko ptasiej grypy

6 grudnia 2016
Główny Lekarz Weterynarii: zlikwidowane ognisko ptasiej grypy
PAP / Artur Reszko

Ognisko ptasiej grypy zostało zlikwidowane, wszystkie ptaki zostały zutylizowane - poinformował PAP w poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski.

Konsekwencją wystąpienia choroby u ptaków hodowlanych mogą być obostrzenia handlowe - dodał.

W sobotę Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził wirusa H5N8 (tzw. ptasiej grypy) u gęsi na fermie Deszcznie (woj. lubuskie). W gospodarstwie tym było ok. 700 tys. sztuk gęsi.

Wojewoda lubuski wydał rozporządzenie, w którym wyznaczono obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby o promieniu ok. 3 km oraz obszar zagrożony – wokół ogniska o promieniu ok. 10 km. Restrykcje mają obowiązywać przez trzy miesiące.

Określono także zadania służb, straży, inspekcji oraz władz samorządowych. M.in. zostały rozłożone maty dezynfekcyjne i podjęto inne czynności związane z dezynfekcją tego gospodarstwa.

Według Skorupskiego, w 3-km strefie zapowietrzenia znajduje się 14 ferm, w których łącznie znajduje się 236 tys. gęsi i indyków, a w 10-km strefie zagrożenia jest 486 tys. indyków, kaczek i kur. Łącznie w ponad 44 fermach jest 722 tys. sztuk drobiu. Jest to duża ilość - ocenił szef Inspekcji Weterynaryjnej.

Możliwą przyczyną zakażenia mogło być wypuszczenie kaczek na zewnątrz pomieszczenia - zaznaczył Skorupski. Dodał, że wystarczy, że drób zetknie się z kałem chorego ptaka, by zachorować na ptasią grypę.

Polska jest największym producentem kurczaków w UE.

Co dalej - pokażą następne dni. Przede wszystkim hodowcy muszą przestrzegać zasad bioasekuracji - podkreślił Główny Lekarz Weterynarii.

Przypadki wirusa ptasiej grypy podtypu H5N8 stwierdzano w ostatnich miesiącach także w Niemczech, Danii, Austrii czy na Węgrzech. Ptasia grypa u ptaków występuje w Niemczech, na Węgrzech, na Ukrainie i w Japonii.

To drugi przypadek choroby w Polsce, ale pierwszy u zwierząt gospodarczych. Na początku listopada wykryto go u ptactwa dzikiego (kaczki) na Jeziorze Dąbie w okolicach Szczecina. Tam też wyznaczono strefy zapowietrzenia i zagrożenia.

Grypa ptaków nie jest szkodliwa dla ludzi.

Ptasia grypa wystąpiła w Polsce dwa razy. W grudniu 2007 r. pojawiła się w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim). W wyniku wykrycia tej choroby służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj.

Wcześniej ptasia grypa występowała w Polsce od jesieni 2005 r. do wiosny 2006 r. Wykryto ją w kilku ogniskach, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Świnoujściu oraz w woj. lubuskim. Wirus wykryto jedynie u dzikich ptaków, nie było zachorowań drobiu domowego.

(PAP)


POWIĄZANE

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

20 mrca 2024 odbędzie się Trójstronny Szczyt Społeczny UE. Tematem przewodnim te...

 Protesty polskich rolników mają duży składnik emocjonalny, a na zamieszaniu kor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę