aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Główny Lekarz Weterynarii: zlikwidowane ognisko ptasiej grypy

6 grudnia 2016
Główny Lekarz Weterynarii: zlikwidowane ognisko ptasiej grypy
PAP / Artur Reszko

Ognisko ptasiej grypy zostało zlikwidowane, wszystkie ptaki zostały zutylizowane - poinformował PAP w poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski.

Konsekwencją wystąpienia choroby u ptaków hodowlanych mogą być obostrzenia handlowe - dodał.

W sobotę Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził wirusa H5N8 (tzw. ptasiej grypy) u gęsi na fermie Deszcznie (woj. lubuskie). W gospodarstwie tym było ok. 700 tys. sztuk gęsi.

Wojewoda lubuski wydał rozporządzenie, w którym wyznaczono obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby o promieniu ok. 3 km oraz obszar zagrożony – wokół ogniska o promieniu ok. 10 km. Restrykcje mają obowiązywać przez trzy miesiące.

Określono także zadania służb, straży, inspekcji oraz władz samorządowych. M.in. zostały rozłożone maty dezynfekcyjne i podjęto inne czynności związane z dezynfekcją tego gospodarstwa.

Według Skorupskiego, w 3-km strefie zapowietrzenia znajduje się 14 ferm, w których łącznie znajduje się 236 tys. gęsi i indyków, a w 10-km strefie zagrożenia jest 486 tys. indyków, kaczek i kur. Łącznie w ponad 44 fermach jest 722 tys. sztuk drobiu. Jest to duża ilość - ocenił szef Inspekcji Weterynaryjnej.

Możliwą przyczyną zakażenia mogło być wypuszczenie kaczek na zewnątrz pomieszczenia - zaznaczył Skorupski. Dodał, że wystarczy, że drób zetknie się z kałem chorego ptaka, by zachorować na ptasią grypę.

Polska jest największym producentem kurczaków w UE.

Co dalej - pokażą następne dni. Przede wszystkim hodowcy muszą przestrzegać zasad bioasekuracji - podkreślił Główny Lekarz Weterynarii.

Przypadki wirusa ptasiej grypy podtypu H5N8 stwierdzano w ostatnich miesiącach także w Niemczech, Danii, Austrii czy na Węgrzech. Ptasia grypa u ptaków występuje w Niemczech, na Węgrzech, na Ukrainie i w Japonii.

To drugi przypadek choroby w Polsce, ale pierwszy u zwierząt gospodarczych. Na początku listopada wykryto go u ptactwa dzikiego (kaczki) na Jeziorze Dąbie w okolicach Szczecina. Tam też wyznaczono strefy zapowietrzenia i zagrożenia.

Grypa ptaków nie jest szkodliwa dla ludzi.

Ptasia grypa wystąpiła w Polsce dwa razy. W grudniu 2007 r. pojawiła się w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim). W wyniku wykrycia tej choroby służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj.

Wcześniej ptasia grypa występowała w Polsce od jesieni 2005 r. do wiosny 2006 r. Wykryto ją w kilku ogniskach, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Świnoujściu oraz w woj. lubuskim. Wirus wykryto jedynie u dzikich ptaków, nie było zachorowań drobiu domowego.

(PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę