aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police z umową na fosforyty z Maroka

9 maja 2017
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police z umową na fosforyty z Maroka

Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police podpisała w poniedziałek w Maroku umowę na zakup fosforytów - poinformowała spółka. Fosforyty to kluczowy surowiec dla Grupy Azoty Police, które rocznie potrzebują ok. miliona ton tego surowca.

Umowę na kupno fosforytów podpisano z firmą Office Cherifien des Phosphates (OCP-PAP) - poinformowały służby prasowe Grupy Azoty Police.

"Umowa jest zwieńczeniem naszej dotychczasowej współpracy" - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor departamentu zakupów strategicznych Grupy Azoty Police Ewa Góra. "W sytuacji tak dużej konkurencji nawozowej na rynku, spółka potrzebuje gwarancji dostaw strategicznego surowca o wysokich parametrach jakościowych. Biorąc pod uwagę stabilność planowania kontraktu z naszym wieloletnim, sprawdzonym partnerem, przyjęte ustalenia spełniają wszystkie nasze oczekiwania" - dodała.

Zdaniem Góry, umowa zacieśnia współpracę między wchodzącymi w skład całej Grupy Azoty spółkami, ponieważ wieloletnim dostawcą siarki dla OCP jest Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol.

"Zawarta umowa jest efektem kilkumiesięcznych negocjacji z naszym marokańskim partnerem" - powiedział z kolei prezes polickiej spółki dr Wojciech Wardacki. Jak dodał, "Dzięki niej zabezpieczone zostały dostawy kluczowego dla nas surowca, którego Police potrzebują ok. 1 mln ton rocznie".

Do końca br. Grupa Azoty Police sprowadzi afrykańskie fosforyty o szacunkowej wartości 135 mln zł.

Do Polski surowiec przetransportują statki Polskiej Żeglugi Morskiej, z którą od wielu lat zakłady w Policach mają podpisaną umowę.

Police współpracują z OCP od lat 70. Jak podała spółka, marokańskie fosforyty zawsze stanowiły duży udział w dostawach tego surowca do Polic, a OCP jako największy eksporter fosforytów na świecie, pozostawał gwarantem terminowych dostaw o wysokiej i stabilnej jakości. Surowiec ten, obok soli potasowej, jest głównym składnikiem wykorzystywanym do produkcji nawozów wieloskładnikowych w Policach.

Firma OCP powstała w 1920 r. w Maroku, które posiada największe zasoby fosforytów na świecie i wydobywa ok. 30 mln ton tego surowca rocznie. OCP jest czołowym producentem i eksporterem kwasu fosforowego oraz nawozów fosforowych - eksport na poziomie ok. 8 mln ton rocznie stawia OCP na pozycji lidera sprzedaży tego surowca.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA, wchodząca w skład Grupy Azoty, jest największą w regionie zachodniopomorskim spółką giełdową. W Policach i jej spółkach zależnych zatrudnionych jest łącznie ok. 3,3 tys. pracowników.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Powstała w wyniku konsolidacji zakładów z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

(PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę