cts_ptak_10317

Izba Zbożowo-Paszowa: jakość zbóż - zróżnicowana

24 sierpnia 2016
Izba Zbożowo-Paszowa: jakość zbóż - zróżnicowana
PAP / Tomasz Wojtasik

Jakość dotychczas zebranego w naszym kraju ziarna jest zróżnicowana w zależności od regionu i terminu zbiorów. Najgorsza jest jakość żyta - sygnalizuje Izba Zbożowo-Paszowa. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż ze względu na oferowane niskie ceny.

Zdaniem ekspertów Izby, wcześnie zebrane ziarno zbóż z reguły charakteryzuje się wysoką jakością. Natomiast ziarno pszenicy zebrane później jest gorszej jakości. Największy problem stanowi jego gęstość, a także liczba opadania (tj. parametry wpływające na jakość mąki). Pod znakiem zapytania jest także jakość ziarna, które w dalszym ciągu czeka na zbiór na północy kraju. Zbiory utrudnią padające deszcze.

Jak informuje Izba, "brak liczby opadania notuje się w odniesieniu do żyta, stąd też poszukiwane jest żyto konsumpcyjne o wysokich parametrach jakościowych".

Pomimo ciągle trwających zbiorów, handel ziarnem jest umiarkowany. W regionach, gdzie zbiory się już zakończyły, wielu rolników zdecydowało się na przechowanie ziarna. Nie są oni bowiem zadowoleni z cen oferowanych przez przetwórców i firmy handlowe i czekają na wyższe ceny. Pszenica konsumpcyjna (12,5 proc. białka) skupowana jest przez przetwórców w cenie 600-650 zł/t. "Wiele wskazuje na to, iż w kolejnych miesiącach sezonu w cenie będzie ziarno pszenicy o jakości konsumpcyjnej" - zaznacza Izba.

Zważywszy na fakt, iż znaczna część zebranego w tym roku ziarna pszenicy będzie słabej jakości, czyli będzie nadawała się jedynie na pasze, o zwyżki cen ziarna paszowego w dalszej części sezonu może być trudno - zaznaczają eksperci. Dobrze zapowiadają się zbiory kukurydzy, które dodatkowo będą wywierać presję na ceny zbóż paszowych. Obecnie przetwórcy za pszenicę paszową oferują 560-600 zł za tonę.

Za żyto konsumpcyjne przetwórcy płacą 500-550 zł/t; żyto paszowe - 480-500 zł/t; pszenżyto - 500-560 zł/t; jęczmień paszowy - 480-540 zł/t; kukurydzę (z ubiegłorocznych zbiorów) - 650-690 zł/t.

W sierpniu br., eksport pszenicy drogą morską może wynieść około 200 tys. ton. Z kolei we wrześniu eksport pszenicy przez porty powinien przekroczyć 200 tys. ton. W planach jest m.in. załadunek 3 statków do Arabii Saudyjskiej w ramach rozstrzygniętego w czerwcu br. przetargu, a także eksport pszenicy do Algierii.

Konkurencyjne ceny pszenicy oferowane przez kraje Basenu Morza Czarnego mogą wpłynąć na spowolnienie na jesieni tempa eksportu pszenicy z kraju. Możliwy wydaje się jednak eksport do tych krajów arabskich, które nie kupują rosyjskiego i ukraińskiego ziarna (Algieria, Arabia Saudyjska), zważywszy na duże problemy z jakością pszenicy we Francji, a także w krajach bałtyckich (niska liczba opadania).

Ceny za zboże przeznaczone na eksport z dostawą do portu są na ogół o ok. 30 zł wyższe od cen płaconych przez skupy.

(PAP)


POWIĄZANE

Wiosna się rozpoczęła, ale minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nie wybudził się...

Producenci wędlin tradycyjnych będą mogli stosować dotychczasowe metody wędzenia...

Światowa Organizacja Handlu oddaliła większość zarzutów Chin wobec Unii Europejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę