aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Japonia i Białoruś zniosły restrykcje handlowe dla Polski

30 sierpnia 2017
Japonia i Białoruś zniosły restrykcje handlowe dla Polski

Kolejne kraje trzecie zniosły obowiązujący dla eksporterów z Polski zakaz wwozu drobiu i produktów drobiowych na swoje rynki wewnętrzne.

Władze japońskie oficjalną drogą dyplomatyczną poformowały stronę Polską, że od dnia 29 sierpnia 2017 r. znoszą zakaz importu z Polski żywego drobiu, mięsa drobiowego, produktów drobiarskich, jaj i produktów jajecznych. Dotychczasowe restrykcje obowiązywały dla terytorium całego kraju.

Szczególne znaczenie dla podmiotów sektora reprodukcji w Polsce mają niedawno podjęte decyzje władz Republiki Białorusi o odwołaniu zakazu wwozu drobiu i produktów drobiarskich z dziesięciu województw do tej pory objętych restrykcjami  handlowymi. Przypominamy, że strona białoruska nakładała restrykcje wywozowe w oparciu o zasadę regionalizacji dla województw, w których potwierdzono występowanie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8.

Zakaz wywozu na Białoruś był bardzo dotkliwy dla polskich eksporterów jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych, z uwagi na  strategiczne znaczenie importerów z Europy Wschodniej.

Przypominamy, że od 20 lipca 2017 r. Polska odzyskała status kraju wolnego od HPAI,  minęły bowiem trzy miesiące od wystąpienia ostatniego przypadku tej zakaźnej choroby w naszym kraju. Polskie władze prowadzą sukcesywne starania o otwarcie dostępu do rynków krajów trzecich, które nałożyły na Polskę zakazy, w związku z występowaniem grypy ptaków w sezonie jesienno – zimowym 2016-2017.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę