aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KE proponuje regulacje, by ułatwić ponowne używanie wody do nawadniania upraw

29 maja 2018
KE proponuje regulacje, by ułatwić ponowne używanie wody do nawadniania upraw

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek przepisy, które mają ułatwić ponowne wykorzystywanie wody w UE do nawadniania w rolnictwie. Nowe przepisy mają pomóc m.in. lepiej wykorzystać ścieki niezdatne do picia.

W przedstawionym w poniedziałek dokumencie Komisja proponuje wyznaczenie minimalnych wymagań ws. ponownego wykorzystywania oczyszczonych ścieków komunalnych. Dotyczą przede wszystkim aspektów mikrobiologicznych (np. zawartości bakterii E. coli) oraz kwestii związanych z rutynowym i tzw. walidacyjnym monitorowaniem jakości odzyskanej wody.

Według Komisji, dzięki minimalnym wymogom, wodę odzyskiwaną zgodnie z nowymi przepisami będzie można bezpiecznie wykorzystywać do nawadniania upraw, przy czym związany z tym specjalny system zarządzania ryzykiem ma zagwarantować, że wyeliminowane zostaną wszelkie dodatkowe zagrożenia, a odzyskiwana woda będzie bezpieczna. Ponadto Komisja proponuje, by każde z państw członkowskich stworzyło system informacji internetowej na temat tego, w jaki sposób wykorzystuje ponownie wodę pozyskaną ze ścieków.

Prezentując propozycję, komisarz UE Karmenu Vella odpowiedzialny za środowisko powiedział: "Dzisiejszy wniosek to korzyści dla wszystkich – nasi rolnicy będą mieli dostęp do zrównoważonej podaży wody do nawadniania upraw, konsumenci będą pewni, że produkty, które jedzą, są bezpieczne, a przedsiębiorstwa będą mieć większe możliwości rozwoju. Największym wygranym będzie środowisko, gdyż wniosek przyczynia się do lepszego zarządzania naszym najcenniejszym zasobem – wodą".

Zdaniem Komisji ponowne wykorzystanie wody w UE jest o wiele mniejsze, niż pozwalałby na to jego potencjał, mimo że do pozyskiwania i transportu słodkiej wody w sposób tradycyjny potrzeba znacznej ilości energii, a rozwiązanie takie ma poważniejsze skutki dla środowiska. Ponadto całoroczny niedobór wody dotyka jedną trzecią terenów w Unii, a brak wody w dalszym ciągu stanowi poważny problem wielu państw członkowskich UE.

Szacunki KE wskazują, że proponowane rozwiązania pozwoliłyby na zwiększenie odzysku wody ze ścieków z obecnego poziomu 1 mld m sześc. rocznie do 6,6 mld w 2025 r. Przy inwestycji rzędu prawie 700 mln euro przyniosłoby to koszt poniżej 50 eurocentów za m sześc. odzyskanej wody i pozwoliło zmniejszyć pobór wody na do nawadniania z naturalnych źródeł o ponad 5 proc.

"Coraz bardziej nieprzewidywalne okoliczności pogodowe, w tym poważne susze, mogą również odbić się na ilości i jakości zasobów wody słodkiej. Nowe przepisy mają zapewnić lepsze wykorzystanie oczyszczonej wody pochodzącej z oczyszczalni ścieków komunalnych i zagwarantować niezawodne alternatywne źródło zaopatrzenia w wodę. Dzięki nowym przepisom ścieki niezdatne do picia staną się użyteczne" - czytamy w uzasadnieniu propozycji.

Zaproponowany wniosek ustawodawczy jest częścią programu prac Komisji na 2018 r. w ramach planu działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Uzupełnia on istniejące unijne ramy prawne dotyczące wody i środków spożywczych.

Wniosek ma w zamierzeniu uzupełnić modernizację gospodarki europejskiej, wspólną politykę rolną i działania dotyczące zmiany klimatu. Ma też pomóc w osiągnieciu przez UE celów zrównoważonego rozwoju ONZ (w szczególności celu 6 dotyczącego wody i infrastruktury sanitarnej).

 

Grzegorz Paluch (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę