cts_ptak_10317

Kłopoty rosyjskich producentów mięsa drobiowego

2 sierpnia 2016
Kłopoty rosyjskich producentów mięsa drobiowego

W Rosji produkcja mięsa drobiowego,  głównie kurcząt,   jest największa w historii. Pochodną wysokiej podaży jest spadek cen na rynku wewnętrznym.

Po rekordowym roku 2015 produkcja mięsa drobiowego w Rosji  rosła gwałtownie również w pierwszym kwartale roku bieżącego.  Wzrost wyniósł 6,3 proc. w porównaniu z trzema początkowymi miesiącami 2015 roku.  Uśredniona cena dla wszystkich rodzajów mięsa drobiowego spadła w Rosji do 88.62 rubli za kilogram (około 4 zł 93 grosze). Takie dane podaje drugi co do wielkości producent – Cherkizovo. Obecny poziom cenowy stwarza – według producentów – najtrudniejsze warunki dla funkcjonowania branży z jakimi rosyjscy przedsiębiorcy mieli okazję się zetknąć.

Ratunkiem dla rosyjskich firm ma być eksport. Głównymi rynkami ekspansji mają być Chiny, Afryka i Bliski Wschód. Jednocześnie bardzo gwałtownie redukowany jest import.

Rosja jest szóstym, co do wielkości,  producentem mięsa drobiowego na świecie. W 2015 produkcja wyniosła 4 mln 490 tys. ton. Ekonomiści przewidują, że podaż w tym kraju nadal będzie szybko rosła ze względu na poczynione w ostatnich latach inwestycje.

zródło: KIPDIP za Bloomberg. Oprac.: MS

 


POWIĄZANE

Globalizacja zmienia polskie rolnictwo, jest ono coraz bardziej zależne od konku...

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jed...

W Monitorze Polskim z 15 marca 2017 r., poz. 261, opublikowano Obwieszczenie Pre...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę