Advertisement

Klub Gaja na dożynkach w Istebnej

14 września 2016
Klub Gaja na dożynkach w Istebnej
Klub Gaja

18 września 2016 r. (niedziela) w godzinach 12.00 - 16.00 Klub Gaja zaprasza wszystkich do udziału w grach i zabawach ekologicznych podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych, które odbędą się w Amfiteatrze "Pod Skocznią" w Istebnej (woj. śląskie).

Działania edukacyjne Klubu Gaja  prowadzone będą we współpracy z Powiatem Cieszyńskim w ramach projektu „Święto Drzewa – wśród pól”, poświęconego roli i znaczeniu zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej na terenach rolniczych, w szczególności w kontekście zmian klimatu.

Podczas imprezy każdy będzie mógł dowiedzieć się jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w zadrzewieniach śródpolnych, wystarczy wziąć udział w plenerowym dominie lub grze planszowej „Skocz w zarośla”.  Dzieci szczególnie zachęcamy do zabawy klockami „Lego wśród pól”, podczas której będziemy wspólnie budować makietę terenów rolniczych z zadrzewieniami i mieszkającymi tam zwierzętami oraz dowiemy się co to jest bioróżnorodność, korytarz ekologiczny czy miedza . Każdy uczestnik dożynek będzie mógł również samodzielnie wykonać nadruk symbolu jabłoni na torbach bawełnianych na zakupy oraz posłuchać poezji Czesława Miłosza pod  „Drzewem Słów”.

Na interaktywnej wystawie „Święto Drzewa – wśród pól” mieszkańcy Istebnej i okolic będą mogli lepiej poznać gatunki drzew i krzewów występujących w zadrzewieniach śródpolnych oraz sposoby ich wykorzystania w kuchni i ziołolecznictwie. Na oglądających czekają przepisy kulinarne z wykorzystaniem owoców dziko rosnących drzew i krzewów.

Dożynki w Istebnej to dobra okazja aby przybliżyć mieszkańcom terenów wiejskich jak wiele korzyści dają nam zadrzewienia i zakrzewienia śródpolne. Drzewa i krzewy sadzone na terenach rolniczych mogą w znaczący sposób podnieść walory wypoczynkowe i rekreacyjne miejscowości i zachęcić turystów do spędzania tu wolnego czasu. Historie i lokalne tradycje związane z drzewami mogą stanowić doskonałą promocję regionu i służyć jako obiekty dydaktyczno-wychowawcze  –  mówi Jolanta Migdał, koordynatorka projektu „Święto Drzewa – wśród pól”.

Projekt „Święto Drzewa – wśród pól” został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Patronaty: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Małopolski, Wojewoda Opolski, Wojewoda Podkarpacki, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Marszałek Województwa Opolskiego, Marszałek Województwa  Podkarpackiego, Marszałek Województwa Śląskiego.

Partnerzy: Lasy Państwowe: Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w  Krośnie, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Gmina Tarnów Opolski, Gmina Jodłownik, Gmina Krościenko Wyżne.

Więcej informacji:

Jolanta Migdał – koordynatorka programu „Święto Drzewa – wśród pól” – tel. 609 495 871

Na zdjęciu kobiety w strojach ludowych przy interaktywnej wystawie "Święto Drzewa - wśród pól" podczas "Święta Plonów" w Mesznej. Fot. Klub Gaja.

www.wsrodpol.swietodrzewa.pl
www.swietodrzewa.pl
www.klubgaja.pl

Klub Gaja, zdj. KG


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę