cts_ptak_10317

Kolejny wzrost światowych cen żywności w czerwcu 2016

12 lipca 2016
Kolejny wzrost światowych cen żywności w czerwcu 2016

W czerwcu br. indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 163,4 pkt i wobec zmienionego indeksu z maja wzrósł o 4,2% (6,6 pp.). Był to już piąty miesiąc z rzędu podwyżki cen żywności na świecie i najwyższy miesięczny wzrost w ciągu ostatnich czterech lat.

W porównaniu do czerwca 2015 r. indeks FAO był jeszcze o 1% niższy. W czerwcu br. podrożały wobec maja wszystkie towary wchodzące w skład indeksu, oprócz olejów roślinnych (-0,8%). Najbardziej wzrosły ceny cukru (+14,8%) i artykułów mleczarskich (+7,8%), a w mniejszym stopniu również zbóż (+2,9%) i mięsa (+2,4% do 158,3 pkt).

Już trzeci miesiąc z rzędu wzrosły średnie ceny wszystkich gatunków mięsa, głównie wieprzowiny i baraniny, a mniej znacząco także wołowiny i drobiu. Wieprzowina w UE podrożała na skutek niedostatecznej podaży żywca i niższej wagi poubojowej oraz dzięki wzmożonemu popytowi eksportowemu ze strony krajów azjatyckich. W Oceanii ponownie wzrosły ceny eksportowe wołowiny i baraniny ze względu na ograniczoną podaż. Ceny drobiu rosną umiarkowanie, a od początku roku podwyższyły się już o 10%, wspierane wysokim eksportem m.in. z Brazylii.

W sektorze zbóż podwyższyły się po raz kolejny znacznie ceny kukurydzy, co zostało spowodowane ograniczoną podażą eksportową w Brazylii. Ceny pszenicy wzrosły w pierwszej połowie miesiąca, a następnie spadły z uwagi na prognozy rekordowych zbiorów pszenicy w USA oraz lepsze od spodziewanych perspektywy zbiorów w basenie Morzą Czarnego.

FAMMU/FAPA na podst. FAO z dn. 7.07.16


POWIĄZANE

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jed...

Ustawę zakładającą połączenie w jedną instytucję Agencji Nieruchomości Rolnych z...

Od 2018 r. minister rolnictwa będzie mógł upoważnić do pełnienia funkcji jednost...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę