aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komisja regulaminowa przeciw uchyleniu immunitetu ministrowi rolnictwa

8 lutego 2017
Komisja regulaminowa przeciw uchyleniu immunitetu ministrowi rolnictwa
PAP / Wojciech Pacewicz

Sejmowa komisja regulaminowa w środę negatywnie zaopiniowała wniosek byłego prezesa Stadniny Koni Janów Podlaski o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

Chodzi o wypowiedź Jurgiela z 13 kwietnia 2016 roku na temat powodów odwołania szefów stadnin w Janowie i Michałowie, która padła podczas prac komisji sejmowej.

"Za złodziejstwo zwolniłem, nie za niefachowość” – tak minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel tłumaczył wtedy powód zwolnienia kierownictwa stadniny koni w Janowie Podlaskim. Dodał, że nie będzie trzymał "facetów, którzy z działalności na majątku państwowym organizują sobie lekkie życie".

Marek Trela w grudniu ubiegłego roku złożył pozew przeciwko Krzysztofowi Jurgielowi. Wieloletni prezes stadniny koni w Janowie zarzucił ministrowi rolnictwa naruszenie art. 212 Kodeksu karnego, który mówi: "Kto pomawia inną osobę (...) o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności". Kara może być surowsza, nawet do roku więzienia, w sytuacji, gdy sprawca dopuszcza się tego za pośrednictwem mediów, a tak - zdaniem Treli - było w tym przypadku.

Przewodniczący komisji regulaminowej Włodzimierz Bernacki (PiS) powiedział PAP, że komisja negatywnie zaopiniowała wniosek byłego prezesa stadniny koni w Janowie o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie Jurgiela do odpowiedzialności karnej. Biernacki poinformował, że większość posłów zasiadających w komisji uznała, że minister rolnictwa słowa o złodziejstwie skierował "ogólnie w temacie, a nie personalnie do pana Treli".

Poseł PiS podkreślił przy tym, że ostatecznie decyzję ws. immunitetu poselskiego Jurgiela podejmie Sejm.

Marek Trela, były szef stadniny w Michałowie Jerzy Białobok oraz główna specjalistka ds. hodowli koni w Agencji Nieruchomości Rolnych Anna Stojanowska zostali odwołani ze stanowisk w lutym ubiegłego roku. Decyzja ta spotkała się z oburzeniem koniarzy w kraju i za granicą, wiele krytycznych głosów padło też ze strony polityków opozycji i mediów. W przypadku prezesa z Janowa szef Agencji Nieruchomości Rolnych skierował zawiadomienie do prokuratury, które dotyczyło niegospodarności w stadninie, jednak dotąd zarzuty te nie zostały potwierdzone.

(PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę