Advertisement

Konopie – wielokierunkowe wykorzystanie

20 września 2016
Konopie – wielokierunkowe wykorzystanie
MRiRW

- Dzisiejsze spotkanie jest efektem starań Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. To ośrodek badawczo-rozwojowy z wieloletnią tradycją w agrotechnice i badaniach nad pozyskiwaniem oraz oceną właściwości naturalnych surowców włóknistych i zielarskich – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, który otworzył konferencję pt. „Konopie – uprawa, przetwórstwo, wielokierunkowe wykorzystanie i potencjał medyczny”.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że na dwa główne cele konferencji: prezentację doświadczeń, potencjału i możliwości Instytutu w dziedzinie hodowli konopi oraz prezentację możliwości Instytutu w zakresie uruchomienia procesu nadzorowania hodowli konopi włóknistych do celów leczniczych.

- To odpowiedni moment na żywą dyskusję szerokiego, doświadczonego grona specjalistów by obiektywnie i kompleksowo zweryfikować tezy o zastosowaniu konopi w służbie człowieka, w tym w celach medycznych – powiedział minister.

W Rejestrze Krajowym Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBOR) znajduje się pięć odmian konopi wyhodowanych w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Uprawiane są one głównie na potrzeby przemysłu przędzalniczego i charakteryzują się niską zawartością związków narkotycznych.

- Perspektywy nowych zastosowań związków aktywnych konopi to duże wyzwanie dla rolnictwa, przedstawicieli nauki i środowiska lekarskiego, głównie w kontekście skuteczności i bezpieczeństwa ich stosowania – podkreślił szef resortu rolnictwa.

- Nie ma marihuany leczniczej tak jak nie ma medycznego maku. Są preparaty pochodzące z konopi indyjskich, których można używać do celów medycznych,– zwrócił uwagę, biorący udział w konferencji,  sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Jarosław Pinkas.

W konferencji uczestniczyli naukowcy i praktycy. Przedstawiony został potencjał oraz  możliwości Instytutu w dziedzinie hodowli, uprawy, przetwórstwa i wykorzystania konopi, w tym ich rola w rekultywacji terenów ekologicznie zdegradowanych.

Osobna część konferencji poświęcona była pozyskiwaniu kannabinoidów z konopi o niskiej zawartości THC do wytwarzania preparatu do leczenia bólu pacjentów onkologicznych. Swoje doświadczenia w tym zakresie przedstawili lekarze praktycy, którzy w walce z bólem stosują terapie kannabinoidowe.

MRiRW


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę