aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kosiniak-Kamysz apeluje o wypełnianie ankiety

9 sierpnia 2018
Kosiniak-Kamysz apeluje o wypełnianie ankiety

Nie ma przesłanek ani ekonomicznych, ani społecznych, ani zdrowotnych do tego, by dokonywać zmiany czasu. Są przesłanki, aby tego nie robić - oświadczył w środę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Apeluje o uzupełnienie ankiety nt. zmiany czasu, przygotowanej przez KE.

"Cieszymy się teraz tym czasem letnim, ale w trzecią niedzielę października znów może dojść do zmiany czasu w Polsce. Jest proces dwutorowy zatrzymania czasu letniego na stałe. Prowadzimy działania w polskim parlamencie, jak i w PE" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Sejmie.

W opinii szefa PSL należy doprowadzić do "zakończenia męczącego, nieuzasadnionego ekonomicznie, nieracjonalnego procesu zmiany czasu dwa razy do roku w Polsce".

"Kiedyś to miało znaczenie. To były oszczędności, kiedy rozwijał się przemysł w XIX/XX w., kiedy światło dzienne miało niewątpliwie ważny wpływ na gospodarkę" - mówił. "Dzisiaj tego wpływu nie ma, a jest negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Występuje więcej incydentów sercowo-naczyniowych, częstsza skłonność do depresji, zaburzenia snu" - podkreślił.

Zdaniem posła "nie ma przesłanek ani ekonomicznych, ani społecznych, ani zdrowotnych do tego, aby dokonywać zmiany czasu. Wręcz przeciwnie - są przesłanki, żeby tego nie robić".

Kosiniak-Kamysz zaapelował jednocześnie o wypełnianie ankiety internetowej przedstawionej przez Komisję Europejską, dostępnej do 16 sierpnia br. pod adresem https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements?surveylanguage=PL. Jak podkreślił lider PSL, wypełnienie ankiety nie zajmuje więcej niż kilka minut. Internauci są w niej pytani m.in. o osobiste doświadczenia związane z przechodzeniem na czas letni i zimowy i o to, czy zmiana czasu powinna zostać utrzymana, czy zniesiona.

"Im więcej głosów będzie płynąć z Polski o tym, żeby nie dokonywać już zmiany czasu i zachować czas letni, żebyśmy podjęli tę decyzję w ramach wspólnoty europejskiej, tym szybciej KE przeprowadzi znaczące zmiany, w które głęboko wierzymy. Polska może być awangardą Europy, możemy dawać dobry przykład. Trzeba to zrobić jak najszybciej" - mówił.

O ustaleniach dotyczących czasu letniego mówi unijna dyrektywa z 2001 r., która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich. Uzasadnieniem jest sprawne funkcjonowanie nie tylko transportu i komunikacji, ale również innych sektorów przemysłu, które wymagają stałego, długookresowego planowania.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. Głosowanie nad rezolucją odbędzie się w czwartek na sesji plenarnej PE w Strasburgu.

W kraju kwestią zmiany czasu zajmował się z inicjatywy PSL Sejm. Ze względu na regulacje unijne sprawa została jednak zatrzymana.(PAP)

autor: Kalina Kazimierczak-Nafady


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę