aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna wyraziła stanowisko ws. nowo powstającego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności

25 kwietnia 2016
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna wyraziła stanowisko ws. nowo powstającego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna z zaciekawieniem przygląda się inicjatywie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącej stworzenia nowej super-inspekcji bezpieczeństwa żywności. Ponieważ samorząd lekarzy weterynarii nie został zaproszony do prac zespołu ministerialnego, który pracuje nad formułą nowego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności, pozwalamy sobie za pomocą mediów wyrazić następujące stanowisko.

 

Naszym zdaniem łączenie sprawnie działających inspekcji powinno odbywać się powoli oraz z rozwagą. Niezbędna jest także pogłębiona dyskusja na ten temat ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami. Zbyt szybkie i nierozważne pomysły mogą zaszkodzić polskim konsumentom oraz polskiemu przemysłowi spożywczemu, który konsekwentnie od wielu lat bije rekordy sprzedaży zagranicę. Gwarantem tego sukcesu jest Inspekcja Weterynaryjna, której pracę pozytywnie oceniły liczne misje z Unii Europejskiej oraz krajów trzecich. Dla importerów warunkiem koniecznym do zakupu naszej żywności jest certyfikat zdrowotności poświadczony przez urzędowego lekarza weterynarii.

 

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przyłączenie do Inspekcji Weterynaryjnej pozostałych inspekcji, które rząd planuje skonsolidować, czyli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz części zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Takie rozwiązanie wydaje się być zasadne ponieważ 80% zadań nowego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności będzie dotyczyło kwestii weterynaryjnych. Jednocześnie tylko Inspekcja Weterynaryjna posiada w tej chwili struktury powiatowe.

 

 

Inicjatorom zmian powinna bezwzględnie przyświecać dbałość o ochronę zdrowia publicznego . W związku z tym w nowym Urzędzie Bezpieczeństwa Żywności nie powinniśmy obniżać obowiązujących wysokich standardów gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne żywności. Dla przypomnienia: obowiązującymi wymogami na stanowisko szefa inspekcji szczebla krajowego, wojewódzkiego oraz powiatowego są odpowiednio 7, 5 i 3-letni staż pracy w inspekcji oraz oprócz tytułu lekarza weterynarii posiadanie specjalizacji w tym zakresie.

 

Z zadowoleniem przyjmujemy zapowiedzi Ministra Krzysztofa Jurgiela dotyczące stworzenia „pionowej” struktury nowej inspekcji, która będzie wykonywać swoje zadania jako organ rządowej administracji niezespolonej. Ma to duże znaczenie w sytuacji, kiedy inspektorzy będą musieli przeciwdziałać zagrożeniom (ogniska choroby zakaźnej, wycofanie niebezpiecznej żywności) na terenie kilku województw. Usprawni to także kwestie finansowania takich działań.

 

Opowiadamy się zdecydowanie za stworzeniem instytucji, która będzie podległa Premierowi. Jej kompetencje będą bowiem dotyczyć zakresu działania kilku ministerstw (rolnictwa, zdrowia i środowiska). Dlatego uważamy, że nowy Urząd Bezpieczeństwa Żywności powinien być wzorowany na obecnym umocowaniu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Takie rozwiązanie zostało zresztą zapisane w dokumencie pt: „Reforma instytucjonalna bezpieczeństwa żywności” opublikowanym 16 lutego 2016 r. na stronach internetowych MRiRW.

 

Ranga polskiej inspekcji weterynaryjnej została dostrzeżona przez byłego ambasadora USA w Polsce Pana Victora Ashe’a w jego depeszy skierowanej do rządu USA:

 

- „Polska, jako największy kraj w regionie z najbardziej rozwiniętymi służbami weterynaryjnymi, jest naturalnym liderem w tworzeniu platformy wymiany informacji dotyczącej zdrowia zwierząt. Polska ma jedną z najlepszych służb weterynaryjnych w Unii Europejskiej, jeśli nie na świecie.

Biuro prasowe Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej


POWIĄZANE

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...

Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę