aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kraków/ Centrum Edukacji Ekologicznej w Lesie Wolskim prawie na ukończeniu

3 września 2018
Kraków/ Centrum Edukacji Ekologicznej w Lesie Wolskim prawie na ukończeniu

Centrum Edukacji Ekologicznej w Pawilonie Okocimskim w Lesie Wolskim w Krakowie jest prawie na ukończeniu. Otwarcie ośrodka nastąpi na przełomie roku – poinformował PAP dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Piotr Kempf.

Koszt inwestycji – remont Pawilonu Okocimskiego i przystosowanie go do potrzeb Centrum Edukacji Ekologicznej – to prawie 5 mln zł, z czego większość dofinansowania pochodzi z pieniędzy unijnych.

Warsztaty, zajęcia, spotkania i prelekcje prowadzone będą zarówno dla przedszkoli, uczniów szkół podstawowych i średnich, jak i dla pozostałych grup wiekowych, w tym dla seniorów. Tematyka ekologiczna spotkań obejmie szeroki zakres z różnych dziedzin – od planowania przestrzennego miasta i okolic przez transport i komunikację, zagrożenia dla środowiska aż po edukację ekologiczną i przyrodniczą.

Piotr Kempf zwrócił uwagę, że Centrum będzie na trasie do zoo i może być przystankiem dla zmierzających tam grup. Uspokoił przy tym, że Centrum Edukacji Ekologicznej nie zakłóci spokoju, z jakiego słynie Las Wolski.

W Pawilonie Okocimskim powstają pracownie: ceramiczna i edukacyjna, rzeźby i fotografii, kuchnia warsztatowo-edukacyjna, strefa wystawowa oraz kiosk. Obiekt dostosowany zostanie dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim.

Elewacje budynku odzyskają dawny blask z zachowaniem modernistycznych detali architektonicznych.

Teren wokół budynku uzyska nową nawierzchnię, powstaną ścieżki, droga dojazdowa i chodniki. Obiekt otrzyma nowoczesne rozwiązania techniczne, np. zasilanie z paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła czy urządzenia do rekuperacji ciepła. Powstaną także grządki permakulturowe (bez stosowania nawozów sztucznych, a przy użyciu gleby bogatej w składniki mineralne), miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, nowe oświetlenie i obiekty małej architektury. Pojawi się też nowe oświetlenie.

Pawilon Okocimski powstał w 1936 r. według projektu Jana Ogłodka, współpracownika Adolfa Szyszki-Bohusza. Inwestorem obiektu był Antoni Jan Goetz, właściciel Browaru Okocim. W pawilonie działał chętnie odwiedzany lokal gastronomiczny. Od 10 lat obiekt był nieczynny i popadał w ruinę. Budynek jest wpisany do miejskiej ewidencji zabytków.

 

Beata Kołodziej (PAP) / zdj. ilustrac.


POWIĄZANE

Według stanu na 29 kwietnia transportem drogowym z Ukrainy wyeksportowano 375 ty...

Z „Raportu o inflacji” opublikowanego w kwietniu przez Narodowy Bank Ukrainy wyn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę