aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KRIR odpowiada Sachajce

6 października 2017
KRIR odpowiada Sachajce

Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego w odpowiedzi na pismo Posła Jarosława Sachajki - Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczące prośby o przekazanie informacji dotyczącej oceny funkcjonowania oraz ewentualnych uwag i wniosków dotyczących rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji.
Zarząd KRIR poinformował, że 31 sierpnia br. w Biurze KRIR w Parzniewie odbyło się spotkanie Dyrektorów i Mecenasów wojewódzkich izb rolniczych w sprawie wypracowania procedury wydawania przez izby rolnicze opinii, zgodnie z postanowieniami paragrafu 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji (Dz. U. poz. 1385) - w zakresie uznania nadwyżki inwentarza żywego ponad stado podstawowe oraz przedmiotów (o których mowa w § 1 pkt 6, 6, 9, 11-13 i 15 ww. rozporządzenia) za niezbędne do prowadzenia zadłużonego gospodarstwa, które nie będą podlegać egzekucji. Na spotkaniu omówiono problemy dotyczące wykonywania przepisów w/w rozporządzenia, a szczególnie niemożności dotrzymania wyznaczonego 14-dniowego terminu wydania opinii. Dyrektorzy i Mecenasi uzgodnili założenia do procedury wydawania opinii przez wojewódzkie izby rolnicze.
Ponadto, 19 września br. odbyło się spotkanie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z Wiceprezesem Zarządu Krajowej Rady Komorniczej - Tomaszem Piłatem. Podczas spotkania omówiono dotychczasowe doświadczenie z realizacją przepisów w/w rozporządzenia i ustalono, że KRIR wystąpi do Ministra Sprawiedliwości o wytyczne w sprawie stosowania przepisów, które zostaną w trybie roboczym przesłane do Krajowej Rady Komorniczej, aby znali je wszyscy komornicy w kraju. Dodatkowo KRIR wystąpi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zdefiniowania pojęć zawartych w przedmiotowym rozporządzeniu, z interpretacją których mają problemy zarówno komornicy jak i biura wojewódzkich izb rolniczych.
Z uwagi na fakt, iż przepis § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji przewiduje wydawanie opinii przez izbę rolniczą właściwą ze względu na położenie gospodarstwa rolnego dłużnika – Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się na wniosek Przewodniczącego do wojewódzkich izb rolniczych o wskazanie problemów w realizacji w/w rozporządzenia. Uwagi nadesłane z wojewódzkich izb rolniczych zostały przekazane Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

źródło: KRIR


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę