Advertisement

Krótka historia jabłka i śliwki

7 września 2016
Krótka historia jabłka i śliwki

Jabłka i śliwki to jedne z najpopularniejszych polskich owoców, które pod koniec lata goszczą niemalże na każdym polskim stole. Królują pod różnymi postaciami – na słodko i na słono, jako desery i jako napoje. Oba owocowe smaki nierozerwalnie kojarzą się z polską tradycją kulinarną i  sadowniczą. Ale sadzonki obu drzew nie od zawsze rosły na terenach dzisiejszej Polski.

Śliwki prosto w kompot!

Drzewka owocowe śliwek sprowadzono na tereny dzisiejszej Europy Środkowej ze wschodu, a dokładnie z Kaukazu. Pierwsze śliwy do uprawy wprowadzili Persowie, zaś do ich popularyzacji przyczynili się Grecy i Rzymianie. W  starożytności i średniowieczu jadano je często pod różnymi postaciami: jako suszone, kandyzowane i marynowane.

Śliwki to owoce, które lubią prawie wszyscy. To dlatego Tarczyn śliwkowy ma  licznych zwolenników. Zamknięty w szklanej butelce pozwala cieszyć się tradycyjnym smakiem przez cały rok. Jest świetnym dodatkiem do śniadania oraz do obiadu, a  wygodne opakowanie można zabrać ze sobą w podróż. Nawet dookoła świata by zawsze mieć przy sobie smak polskiej tradycji.

 

Soczysty, czyli jabłko

Jabłka jedzono na długo przed naszą erą – są obecne w mitologii, wierzeniach ludów słowiańskich i celtyckich (pozagrobowy Avalon to inaczej „Wyspa Jabłek”), a także w  Biblii. Owoc jabłoni uważany jest w wielu kulturach za synonim zdrowia. Co  ciekawe, nazwa, która dzisiaj funkcjonuje w języku polskim, wywodzi się zaś ze  starosłowiańskiego słowa „soczysty”.

Do Polski jabłonie dotarły poprzez Azję Mniejszą z Azji Środkowej i szybko stały się naszym owocem narodowym – dziś w ich produkcji jesteśmy światowym liderem! Chętnie jemy je surowe, ale też bardzo popularne w polskich domach są jabłkowe przetwory – kompoty, musy, cydry, które pozwalają cieszyć się ich wyjątkowym smakiem przez cały rok.

Wszyscy znamy też pyszny smak soku z jabłek, który przypomina nam o letniej sielskości. Naprzeciw oczekiwaniom wyszedł Tarczyn Tłoczony, który zamknął smak świeżych owoców w szklanej butelce, byśmy mogli cieszyć się nim przez cały rok, kiedy tylko chcemy!

Oprócz smaku, jabłka są przede wszystkim źródłem witamin C, B1, B2, E oraz fosforu, wapnia i magnezu, dlatego stały się symbolem młodości, urody i płodności. Potwierdza to angielskie przysłowie, które głosi, że jedno jabłko dziennie pozwoli nam dowoli unikać lekarskich wizyt. Dlatego też od dawna jabłka gościły w polskich domach – zarówno dla ich wyjątkowego smaku, jak i ze względu na ich zdrowotne właściwości.

Choć produkcja soków odbywała się od zarania dziejów, to dopiero w XX wieku powstały w Polsce pierwsze zakłady przemysłowe. Smakiem Tarczyna możemy cieszyć się już od blisko 50 lat. Nie musimy już martwić się o zimowe zapasy, ponieważ soki rozlewane do szklanych butelek z  grantowym logo są dostępne na wyciągnięcie ręki przez cały rok. Do dziś cieszą się ogromną popularnością i goszczą w naszych domach każdego dnia. Bo w Tarczynie na owocach i jakości znamy się jak mało kto!

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę