Advertisement

Łódzkie: Święto Róży odbędzie się we wrześniu w Kutnie

22 sierpnia 2016
Łódzkie: Święto Róży odbędzie się we wrześniu w Kutnie
PAP / Mirosław Trembecki

Wystawy, koncerty, pokazy florystyczne znajdą się w programie Święta Róży, które odbędzie się na początku września w Kutnie. Tegoroczna impreza wpisuje się w obchodzony właśnie Rok Szekspirowski i przebiegać będzie pod hasłem - W ogródku Pana Szekspira.

Jak wyjaśniają organizatorzy Święta Róży, kwiaty były dla Szekspira "wielką radością i niekończącym się źródłem inspiracji". Hodował je w swoim ogrodzie, w swoje dramaty wplatał kwiatowe wątki.

Jedynym z najważniejszych wydarzeń będzie wystawa róż ogrodowych, podczas której hodowcy z całej Polski, zaprezentują blisko 100 odmian tych kwiatów. Towarzyszyć jej ma ekspozycja aranżacji florystycznych, na którą składać się będzie kilkanaście prac autorstwa florystów z całej Polski oraz Litwinki Natalii Ucwatowej. Prace nawiązywać mają m.in. do twórczości Szekspira, epoki, w której żył, a także do charakterystycznych motywów angielskich.

W programie imprezy znalazły się jeszcze m.in. konkurs na najpiękniejszą różę wystawy, kącik porad różanych, warsztaty florystyczne dla dzieci. Zaplanowano pokazy dekoracyjnego upięcia włosów pod hasłem "Z różą w tle", a także wystawę obrazów Adama Kołakowskiego "Moja baśń". W centrum miasta powstanie "Jarmark Różany", gdzie będzie można zaopatrzyć się w rękodzieła, produkty regionalne czy żywność ekologiczną.

Odbędą się warsztaty florystyczne dla dzieci i dorosłych oraz VIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki "Kwietnik", którego uczestnicy obowiązkowo przygotowują dwie piosenki – jedną o tematyce kwiatowej, drugą dowolną.

Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Świętu Róży będzie konferencja "Róża w przestrzeni miasta i w ogrodzie". W jej ramach odbędą się m.in. spotkania z architektami krajobrazu, producentami róż ogrodowych, specjalistami do spraw miejskiej zieleni.

Tegoroczne Święto Róży odbędzie się w dniach 9-11 września.

Tradycja hodowli róż w Kutnie sięga początków XIX wieku. Pierwsza wystawa tych kwiatów odbyła się w 1975 roku w Kutnowskim Domu Kultury pod nazwą „Jarmark Różany”. Na początku prezentowano aranżacje i odmiany kwiatów lokalnych hodowców, m.in. Bolesława Wituszyńskiego, który dorobił się czterech, własnych odmian róż na około 25 polskich gatunków. W 1990 roku zmieniono nazwę na „Święto Róży”, wzbogacając tym samym program wystaw różanych.

(PAP)


POWIĄZANE

Na krajowym rynku nadal brakuje zboża, a ceny ziarna wzrosły. Wielu przetwórców ...

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podpisał w poniedziałek porozumienie ws. pr...

Biebrzański Park Narodowy chce wydzierżawić rolnikom prawie 600 hektarów łąk, by...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę