MARS obniża szacunki plonowania kukurydzy

6 października 2016
MARS obniża szacunki plonowania kukurydzy

W ubiegłym tygodniu unijny zespół monitorujący kondycję upraw zredukował wcześniejsze oszacowania średnich plonów kukurydzy w UE uwzględniając negatywne skutki upałów i suszy, do 6,84 t/ha wobec 7,23 t/ha w sierpniowej prognozie. Jest to jednocześnie o 1,3% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat, w dalszym ciągu jednak powyżej zeszłorocznego, bardzo słabego wyniku wynoszącego zaledwie 6,31 t/ha.

W niektórych rejonach Europy, nie tylko w Unii, w okresie ostatnich kilku tygodni odnotowywano rekordowe upały. Dotyczy to zwłaszcza wschodniej Rumunii, Bułgarii i południowej Ukrainy, a także południowej Francji i zachodnich Włoch.

Plonowanie kukurydzy we Francji, będącej liderem w unijnej produkcji tego gatunku, jest obecnie szacowane na średnio 7,65 t/ha w porównaniu do 8,83 t/ha miesiąc wcześniej. Oznacza to plony niższe zarówno w zestawieniu z zeszłorocznymi (8,36 t/ha), jak i ze średnią pięcioletnią (o 16%). W Rumunii średnie plonowanie zostało oszacowane na 3,2 t/ha wobec 3,81 t/ha w poprzednim raporcie. Jest to zbliżony wynik do ubiegłego sezonu (3,16t/ha), ale jednocześnie o 16% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat.

W odróżnieniu od grupy krajów spodziewających się nie najwyższych zbiorów kukurydzy Węgry odnotują rekordowego plonowania, dzięki obfitym, lipcowym opadom  deszczu. Plony zostały oszacowane na 7,98 t/ha wobec 7,48 t/ha miesiąc wcześniej. Oznacza to wynik o 40% wyższy od zeszłorocznego i jednocześnie o 38% od średniej pięcioletniej.

W przypadku pszenicy, MARS dokonał rewizji średnich plonów w UE z 5,86 t/ha do 5,63 t/ha. Oznacza  to  rezultat o 10,5% niższy w porównaniu do 2015 roku i o 3,5% gorszy niż w okresie ostatnich pięciu lat.

FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters


POWIĄZANE

Mimo obowiązujących sankcji minister rolnictwa Niemiec Christian Schmidt zaprosi...

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) poinformowała w czwartek o nowych pr...

KRUS informuje, że od 31 grudnia 2016 r. zmieniła się kwota przychodu miesięczne...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę