Advertisement

Minister rolnictwa: dobre wyniki eksportu produktów rolno-spożywczych

27 września 2016
Minister rolnictwa: dobre wyniki eksportu produktów rolno-spożywczych
PAP / Artur Reszko

11,5 mld euro wyniosła wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w pierwszym półroczu – poinformował w poniedziałek w Poznaniu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Według resortu, w tym roku Polska wyeksportuje więcej produktów i za większe pieniądze niż w 2015 r.

Minister przyjechał do Poznania na targi branży spożywczej i gastronomicznej Polagra. Jak poinformował w trakcie uroczystości otwarcia, wstępne wyniki eksportu produktów rolno-spożywczych w pierwszym półroczu 2016 r. są dla Polski bardzo korzystne.

"Wartość tego (eksportu - PAP) wyniosła ponad 11,5 mld euro i była wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Nie byłoby takich wyników bez dbania o jakość i bezpieczeństwo żywności, nie było by ich także bez zabiegania o nowe rynki zbytu” – powiedział.

Minister podkreślił, że „tylko w okresie ostatnich 10 miesięcy uzgodnione zostały warunki dostępu dla polskich produktów rolno-spożywczych do 20 państw”.

„Polska żywność trafia na wszystkie kontynenty, a ten eksport świadczy nie tylko o naszych możliwościach i potencjale w zakresie produkcji, ale także o zaufaniu do jakości i smaku" - stwierdził Jurgiel.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki powiedział w trakcie konferencji prasowej, poprzedzającej otwarcie targów w Poznaniu, że Polska sprzeda w tym roku za granicę znacznie więcej produktów rolno-spożywczych, niż w 2015. Większa niż przed rokiem ma być też wartość eksportu.

„Wtedy było to dwadzieścia kilka miliardów euro, chcemy, żeby w tym roku było to więcej – i będzie więcej. Sukces jest tym większy, że przecież w tym roku notujemy na rynkach światowych niższe ceny produktów żywnościowych. W związku z tym potrzeba (sprzedać – PAP) znacznie więcej produktów” - powiedział.

Jak poinformował, obecnie ok. 80 proc. polskiego eksportu trafia na rynki UE. Przyznał, że polskie produkty powinny być bardziej obecne na rynkach innych części świata. „20-proc. udział rynków trzecich w eksporcie jest zbyt mały. Szczególnie, że często są to rynki na których można najwięcej zarobić” – powiedział.

Wśród miejsc poza Unią, na których Polsce szczególnie zależy, wymienił „przede wszystkim rynki dalekowschodnie, bo tam można osiągnąć najlepsze ceny żywności", ale także Bliski Wschód, oraz Afrykę Północną i Południową.

„Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której hasło, które po raz pierwszy pojawiło się na Światowych Dniach Młodzieży: +Polska smakuje+, stanie się hasłem realnie widzianym na całym świecie. Aby polska żywność była dostępna na całym świecie i była sprzedawana w dobrych cenach” – powiedział.

Wiceminister ocenił, że na światowych rynkach świetnie radzą sobie polscy producenci drobiu. „Dokonali ogromnego skoku, opanowali Europę i świat. Jesteśmy przecież największym producentem w Europie jeśli chodzi o mięso drobiowe – stało się to bez wsparcia państwa, bez pieniędzy unijnych” – zaznaczył.

Bogucki jako szczególnie trudny wskazał rynek wieprzowiny, który „w ostatnich ośmiu latach Polska straciła”. „Z eksportera wieprzowiny staliśmy się jej importerem”- powiedział wiceminister.

Zdaniem Boguckiego, polski przemysł rolno-spożywczy musi też na nowo pozyskać polskich konsumentów.

„Polacy idąc do sklepu nie są w stanie doszukać się na etykietach z jakiego kraju pochodzi produkt, skąd surowiec. Musimy to uprościć i pokazać Polakom, że polska żywność jest zdrowa, bezpieczna i lepsza niż średnia europejska. Służyć ma temu program znakowania produktów znakiem: produkt polski” – powiedział Bogucki.

W trwających na Międzynarodowych Targach Poznańskich imprezach targowych branży spożywczej i gastronomicznej, a także branży hotelarskiej, logistycznej i opakowań bierze udział w Poznaniu ok. 1,2 tys. wystawców z 30 krajów.

(PAP)


POWIĄZANE

Ubiegły rok był pod wieloma względami rekordowy dla węgierskiego rolnictwa i zda...

Wzrost kosztów dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, co ma skutkować większ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel był dziś gościem na obradach ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę